Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč stát trestá matky?

Foto: Unsplash/15.8.2019
Strávit tři roky doma s dítětem a pak nastoupit na plný úvazek do práce. Cokoliv jiného je přinejmenším podezřelé. Tak si slaďování práce a rodiny představuje český stát. Co když ale chcete nebo musíte žít jinak?

Kdyby Češky dostávaly pozvánku na úřad práce hned v porodnici s tím, že jim narození dítěte přinese kariérní stopku, asi by se hodně divily. Česko je v rámci celé EU zemí, kde ženy za to, že se stanou matkami, zaplatí vůbec nejvíc. A nejde jen o velký propad příjmů, s nímž se budou potýkat po následující desetiletí, ale také výrazné zhoršení postavení na trhu práce a ztíženou cestu k lepším pozicím. „Když se před sedmi lety narodil můj syn, šéf mi tehdy řekl, že je jasné, že teď už budu jen rodit děti. Nezmohla jsem se na slovo,“ vzpomíná čtyřicetiletá právnička Sandra. K práci se vracela po roce a půl, kdy nemalou část svého platu odevzdávala v soukromé školce. „Věděla jsem, že pracovat musím, abych neztratila kontakt s oborem, ale zároveň jsem byla hrozně vyčerpaná. A od svého okolí jen poslouchala, že mám být vděčná za „luxus“ dlouhé rodičovské dovolené a nebýt krkavčí matka,“ dodává. Nyní zvažuje, jestli si „pořídit“ další dítě. „Nemám pocit, že by se podmínky pro slaďování práce a rodiny zásadně zlepšily. Sice vydělám dost, abych zvládla platit chůvu a později soukromou školku, ale štve mě, že mě okolí znovu odsoudí za to, že chci mít rodinu a nehodlám se kvůli ní vzdát své práce.“

Jen „drobný detail“: Mužům nikdo nic takového nepředhazuje, i když na rodičovskou dovolenou nastoupí pouhá 2 % z nich. O to víc je zarážející, jakým způsobem premiér Andrej Babiš nedávno oznámil větší podporu rodin s cílem zvýšit porodnost v Česku. Prý je to jeho priorita. Překvapivě ale neplánuje větší investice do nezbytných služeb péče o děti, jako jsou jesle, dětské skupiny nebo fungující chůvy, o částečných úvazcích ani nemluvě, ale chce doslova rozhazovat další peníze ze státního rozpočtu. „Porodnost dělají hlavně třetí děti v rodinách. Potřebujeme minimálně 2,1 a máme 1,7. Hlavní důvody, proč si lidi nepořizují třetí dítě, jsou ekonomické. Když máte jedno nebo dvě děti, tak to ještě jde. Třetí dítě znamená větší auto a větší bydlení. A to stojí peníze. Já to beru jako investici a ano, budeme o tom jednat s našimi ministry,“ napsal premiér na svém twitterovém účtu, kde rovnou oznámil spolupráci s ultrakonzervativní organizací Hnutí pro život, která striktně odmítá „odloučení dítěte od matky“, a tím i větší zapojení žen na trhu práce. Zdá se vám to postavené na hlavu? Babišův stranický kolega, poslanec Jiří Bláha, letos při projednávání nového zákona o zvýšení rodičovského příspěvku na adresu matek na rodičovské dovolené prohlásil, že „ti lidé absolutně ztratí pojem o tom, co je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován“. 

Celý článek si přečtěte v zářijovém čísle Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy?
RESPEKT: Jak ho získat v práci?
TÉMA: Kolik bereš, drahý?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole