Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Proč mají ženy sklony k autocenzuře?

Text: Corine Goldberger, Foto: MC Archiv/23.2.2019
Obáváte se požádat o zvýšení platu, i když víte, že pracujete lépe než kolega? Zdráháte se vzít si slovo na poradě, a tak raději mlčíte? Nebo jste předem vzdala výběrové řízení, i když jste si byla jistá, že požadavky splňujete na 100 %? Syndrom hodné školačky provází nás všechny. Jak se mu postavit a konečně dosáhnout svého?
Reklama

Tento příběh se odehrál ve společnosti Facebook. Sheryl Sandberg, druhá nejvýše postavená osoba ve firmě, mluvila před stovkou zaměstnanců a zaměstnankyň. Po skončení svého vystoupení oznámila, že už odpoví pouze na dvě otázky.  „O několik hodin později ke mně přišla jedna zaměstnankyně a řekla mi: ‚Dnes jsem se něco naučila: musím nechat ruku zvednutou.‘ ‚Proč?‘ ‚Když jste řekla, že už odpovíte pouze na dvě otázky, všechny jsme daly ruce dolů. Ale muži ne. A vy jste jim dál odpovídala,‘“ vzpomínala Sandberg. Je to tak. Všude v pracovním světě jsou ženy často až příliš poslušné, horlivě dodržují pravidla a samy od sebe ustupují, i když si velmi přejí prosadit se.

Různé výzkumy znovu a znovu ukazují, že příčina toho, proč mají ženy problém prosadit se v pracovním prostředí, leží v jejich výchově. Sice dnes existují nesexistické knížky pro děti, jako například povedené Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky (pozn. redakce – dva díly česky vydalo nakladatelství Albatros), panenky Barbie kosmonautky nebo inženýrky robotizace, které místo nakupování programují, a v kinech právě běží film Lego Příběh 2 se silnými ženskými hrdinkami. To všechno pomáhá rodičům rozbít zažité genderové stereotypy, které jsou dětem vtloukány do hlavy již od mateřské školky. Realita je však jiná. 

Stačí se podívat, co se děje ve školách o přestávkách. „Většina škol má uprostřed dvora fotbalové hřiště. Chlapci tam běhají a zcela zabírají středový prostor, zatímco dívky jsou odstrčené na okraje nebo do rohů a skáčou panáka,“ vysvětluje sociální geografka Edith Maruéjouls, která se věnuje tématu rovnosti ve veřejném prostoru. Podle ní jsou tak dívky odmalička vychovávány k tomu, aby se „moc neroztahovaly“. Naučí se velmi brzy ustupovat chlapcům, a to se pochopitelně projeví i v profesním životě žen... a mužů.

Přečtěte si celý článek v březnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích. 

Čtěte také:
#MENTORHER aneb děsí kampaň #MeToo muže?
Co má Lidsey Lohan proti hnutí #MeToo?
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama