Přejít k hlavnímu obsahu

Proč je důležité slavit Mezinárodní den žen?  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/8.3.2019
Future is female!

MDŽ má u nás lehce socialistické konotace, ale nenechme tím zastínit fakt, že je tento svátek dnes možná důležitější než kdy dříve. Jde o světový event, který oslavuje úspěchy žen ve všech sférách a vyzývá k dosažení rovnosti. V jisté podobě existuje již od počátku dvacátého století a časem připadl na 8. března. Není spojen s žádnou konkrétní skupinou, ale měl by sdružovat vlády, ženské organizace a charity. Toto datum každoročně provází demonstrace, debaty, rozhovory, umělecká představení a jiné akce věnované tématice něžného pohlaví.  

Ale jaký má vlastně tento den ve světě význam? Jaká je jeho historie a za co dnes ženy bojují?  

Jak to všechno začalo? 
Je obtížné určit přesný okamžik, kdy se tento mezinárodní den zrodil. Jeho kořeny však můžeme vystopovat až do roku 1908, kdy v New Yorku pochodovalo a protestovalo 15 000 žen, které požadovaly hlasovací práva, lepší platy a kratší pracovní dobu. O rok později pak vyhlásila Socialistická strana Ameriky první “den žen” v USA, který připadal na 28. února. V roce 1910 postavila Němka Clara Zetkinová první základy, pro mezinárodní den žen. Navrhla, že by měla ženy oslavovat každá země a jeden den v roce vyslyšet jejich požadavky. Konference složená z více než 100 účastnic souhlasila s jejím návrhem, a tak se zrodilo MDŽ a již v roce 1911 ho poprvé slavili obyvatelé v Rakousku, Německu a Švýcarsku 19. března. Bylo to až o tři roky později, kdy se datum přesunulo na finálního 8. března. OSN ho oficiálně uznalo až v roce 1975.  

Proč to stále slavíme? 
Jednoduše proto, že hlavní cíl, a to dosažení rovnosti mezi mužem a ženou, ještě nebyl dosažen. Na planetě jsou stále ženy placeny za stejnou práci méně než muži, jsou málo zastoupeny v politické i byznys sféře. A to je problém, který nemůže být vyřešen ze dne na den. Naopak podle předpovědi Světového ekonomického fóra překoná lidstvo tuto pohlavní propast až v roce 2186. A do té doby nezbývá nic jiného než bojovat.  

V poslední době jsou ženská témata stále viditelnější a plní novinové titulky. Po celém světě rezonovalo snad nejhlasitěji hnutí #MeToo, které bojovalo proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání, kterého se dopouštěli především muži ve vysokých a vlivných pozicích - muži jako Harvey Weinstein. Ale #MeToo nebylo ani zdaleka jedinou iniciativou, která se prohnala médii. Za zmínku jistě stojí i boj #TimesUp, kdy herečky oblékly na všechny červené koberce černou barvu a darovaly peníze, aby podpořily ženská práva nebo nyní aktuální téma #BalanceForBetter. To řeší otázku poměru zastoupení žen a mužů na pracovních pozicích.  

Existuje i mezinárodní den mužů?  
Ano. Připadá na 19. listopadu a slaví se v šedesátí zemích po celém světě. Zaměřuje se na mužské zdraví, rovnoprávnost a zdůrazňuje pozitivní vzory. Je to příležitost, jak upozornit nejen na úspěchy, které drsnější pohlaví slaví, ale i na diskriminaci, kterou často pociťuje. Měsíc listopad nabízí také příležitost účastnit se charitativní akce Movember, kdy si muži nechávají narůst knír a přispívají na charitu.  

Čtěte také:
#MENTORHER aneb děsí kampaň #MeToo muže?
Proč mají ženy sklony k autocenzuře?
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole