Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Přestane existovat rakovina děložního čípku?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/19.5.2019
Vymýcení této zákeřné a mnohdy smrtelné nemoci se stává realitou. Jak to ale udělat, aby neohrozila ani vás?
Reklama

Dobrá zpráva ze světa moderní medicíny. Obávaná rakovina děložního čípku, na kterou každý rok zemře 400 Češek, je na ústupu. „Jednoduše nesmíme připustit, aby jakákoli žena na světě zemřela na nemoc, které je možné vhodnou prevencí předejít či ji úplně vyléčit. Máme k dispozici všechno, co potřebujeme, aby se rakovina děložního hrdla vyskytovala jen v knihách o historii,“ prohlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace.

Pro tato slova má důvod. Nedávno byla v prestižním vědeckém časopise Lancet publikovaná studie, která popsala, že Austrálie se během příštích dvaceti let stane první zemí světa, kde bude tato nemoc zcela vymýcena. Jak se toho podařilo dosáhnout? Je to díky tomu, že v zemi už v roce 2007 zavedli plošné očkování dívek proti HPV, tedy lidským papillomavirům, které způsobují celou řadu onemocnění, včetně rakoviny děložního čípku nebo rakoviny penisu, a dnes jsou očkováni i téměř všichni chlapci. Navíc tu dobře funguje screeningový program pro ženy zaměřený právě na včasné odhalení rakoviny děložního čípku.

Očkování má smysl, i když už sexuálně žijete
V Česku si každý rok diagnózu rakovina děložního čípku vyslechne zhruba 900 žen. Bohužel 400 žen ročně na tuto nemoc zemře. Rakovině děložního čípku lze přitom předejít díky vhodné prevence. Toto onemocnění je způsobeno infekcí lidským papilomavirem a jednoduše řečeno, když se podaří zabránit infekci, je možné zabránit i nemoci samotné. Pro vás osobně to znamená dvě věci. Pokud ještě nejste očkovaná proti HPV, domluvte se na termínu očkování. Má to smysl, i když už máte za sebou pár let sexuálního života. Toto očkování je účinné, spolehlivé a bezpečné, což bylo potvrzeno celou řadou kvalitních vědeckých studií. Nespoléhejte se přitom na použití kondomu, protože k přenosu infekce může dojít i při jeho použití, anebo při orálním sexu či pettingu. Očkování je užitečné, i když už jste sexuálně aktivní. Protože vás chrání proti dalším typům HPV, se kterými jste se ještě nesetkala, chrání vás proti opakované infekci a snižuje pravděpodobnost, že se u vás nemoc vrátí, pokud už jste v minulosti onemocněla. Česká gynekologická a porodnická společnost také doporučuje očkování všem ženám, které už prodělaly zákrok v podobě konizace děložního čípku.

Dalším důležitým krokem na cestě k ochraně vlastního zdraví je chodit na pravidelné preventivní vyšetření ke svému gynekologovi. To však dělají jen necelé dvě třetiny žen. I u nás je přitom k dispozici speciální HPV test, kdy se provede analýza DNA ze stěru děložního čípku, a tak lze určit přítomnost viru HPV a stanovit ještě přesněji míru ohrožení rakovinou. Tento test je vhodný pro ženy starší 30 let. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve. Jde ale o vyšetření, které si pravděpodobně budete muset zaplatit. Zdravotní pojišťovny jej hradí jen ženám, u kterých bylo přechozí cytologické vyšetření v nepořádku. „Česká republika velmi rychle zavádí všechny moderní metody prevence. Ženy v ČR mají přístup k takové péči, která je v mnoha vyspělých zemích velmi drahá a pro mnohé ženy nedostupná,“ upozorňuje Vladimír Dvořák, mluvčí HPV College a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Právě na HPV College, což je sdružení lékařů, které se věnuje problematice HPV a onemocnění, která tato nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce způsobuje, se můžete obrátit, pokud se chcete o tématu dozvědět víc. Na webu www.hpv-college.cz můžete najít informace o této infekci, prevenci a léčbě, a také využít online poradnu s garancí odpovědi do 48 hodin.

Čtěte také:
SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU: Umíte ho?
ZDRAVÍ: Souboj s časem a překonávání překážek, to je pokročilá rakovina prsu
Eliška Podzimková: Těžko budete bojovat, když se předem vzdáte

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama