Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Pražská zastávka nese jméno po Olze Havlové

Archiv
Text: Tereza Čaladi, Foto: Archiv/7.10.2020
5. října by Václav Havel oslavil 84. narozeniny. Dopravní podnik se rozhodl na počest posledního prezidenta Československa, prvního prezidenta České republiky, dramatika, disidenta a kritika komunistického režimu pojmenovat jednu z pražských zastávek stejně jako nejbližší ulici – po jeho první choti.
Reklama

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy se tak rozhodl připomenout Havlovo narození velmi originálním způsobem. A sice tím, že vedle ulice v Žižkově, kde paní Olga vyrůstala a která je po ní pojmenovaná, vystavěl i zastávku s jejím jménem.

Spojením dne narození a rodiště manželů Havlových tak vzniklo pomyslně velice hezké místo v Praze, které uctí památku již zesnulých manželů Havlových. Sdíleli svou lásku k literatuře, filmu a divadlu a společně se podporovali v čemkoliv, co dělali. Olga byla nejen čtenářkou děl svého manžela, ale i kritičkou a spolupracovnicí. A když byl její manžel na nějaký čas uvězněn jako bojovník proti totalitě, pokračovala v jeho samizdatové edici.

Vedle toho se sama věnovala charitě zaměřené na děti a seniory, s čímž začala, když se stala první dámou. V devadesátých letech založila Nadaci Olgy Havlové, která funguje dodnes a od roku 1995 se udílí Cena Olgy Havlové.

Havel byl feminista, podporoval úspěch žen kolem sebe a věřil v jejich sílu. Sám přiznal, že na jeho díla i kariéru měla vliv neustálá podpora jeho manželky a že možná právě díky ní máme svobodná média a jsme v demokratickém režimu.

Čtěte také: Kniha o českých hrdinkách již zamířila do knihkupectví

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama