Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Pozor! Už jen pouhým praním polyesteru znečišťujeme oceány! 

Text: Lucie Švábenská, Foto: Instagram/30.1.2019
Protože je naše oblečení stále více z “plastových” materiálů...  

Je všeobecně známo, že oceány jsou díky lidské rase velmi znečištěny. Každým dnem více a více... Málokdo už ale ví, že částečně za to může i naše oblečení. Je přibližně z šedesáti procent vytvářeno ze syntetických materiálů jako jsou polyester, nylon či akryl. Při jediném praní takových syntetik vypustíme do vody až statisíce vláken, které se eventuálně doputují až do oceánů. Ty tedy nejsou znečištěny pouze produkty z plastu (kelímky, lahvemi a dalšími) ale také mikroplasty. Zdá se to až nemožné, ale zamysleme se, kolik lidí denně pere a v jakém množství. 

Mikroplasty jsou pro oceány stále větším a větším problémem - respektive hlavně pro živočichy, kteří v nich žijí. Nedávné studie ukázaly, že až kolem sedmdesáti tří procent chycených ryb v Atlantském oceánu měly mikroskopické částice umělé hmoty i v žaludku. To nevypadá zrovna na vyváženou stravu... pro tyto mořské živočichy ani pro nás, protože my je samozřejmě také konzumujeme.  

Ne za vše může naše oblečení, ovšem jde o celkem značnou část z celkového poměru znečištění planety. Značky by se měly rozhodně snažit jít udržitelnější cestou a více se ohlížet na svět kolem nás. I my bychom však měli hledět na to, jaké oblečení kupujeme a jak ho pereme... Rozhodně to stojí za to! 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole