Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Pohádka z Marakéše: Podívejte se na novou Cruise kolekci od Diora

text: Jan Boublík foto: Dior/30.4.2019
Maria Grazia Chiuri opět čerpala z archivu módního domu, aby se vypravila na epickou cestu za mystérii Marocké metropole.

V roce 1960 navrhl Yves Saint Laurent ve službách Dior model kabátu s názvem Moroccan. Předzvěst Saint Laurentova životního propojení s Marokem a Marakéšem ovlivnil i celou jednu éru u Diora a nyní rezonuje i v Cruise kolekci pro rok 2020. Současná kreativní ředitelka, Maria Grazia Chiuri se totiž rozhodla tuto vzpomínku přepracovat do oděvního díla, kde vyzdvihuje tradiční estetiku kultur severní Afriky a záhadnou atmosféru starého orientu.  

Tomuto estetickému rámci napovídal i samotný set přehlídky. Ve vodní hladině nádrží zahrad marakéšského Palais El Badi se odrážely plameny vytvářející zlato-bronzový nádech, jenž byl cítit i na povrchu pánsky strukturovaných looků. Chiuri se vrátila do 30. let minulého století, aby oživila utilitární šatník a dala tak ženám na vybranou, kdy a za jakých okolností se chtějí cítit ženou. V bohatě vzorovaném celku však dokonale vystupovaly i splývavé róby v neutrálních odstínech referující ke kmenové kultuře odívání. Gobelínové sukně a svršky jasně odkazovaly na exotický nádech celé kolekce, ten však ve správný moment Chiuri naředila svěžím denimem a maskáčovými variacemi. 

Celá kolekce však disponuje badatelským přesahem. Po řemeslné stránce totiž překvapuje použitím starodávných metod, mimo jiné i voskových potisků, které jsou pro tradiční oděvy severoafrické oblasti tak příznačné. Pomoci oživit tyto staré výrobní způsoby přispěchala i renovovaná antropoložka Anne Grosfilley. Mimo ní však na kolekci spolupracovala také spoustu umělců, včetně Grace Walles Bonner a Mickalene Thomas, kteří vytvořili potisky pro klasické Bar Jackets. Maria Grazia Chiuri nazvala kolekci mapou světa a takovou skutečně byla.  

Dior Cruise 2020

 

 

 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole