Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Podvedl jsi mě, tak já ti to oplatím!

Foto: Unsplash/16.1.2020
Každému ublíží, mnohé odloučí. Dokáže ale i motivovat a uzdravit. Nevěra je komplexnější, než jsme si schopni připustit. Vyplatí se u ní přístup „zub za zub“?   

Ale co vlastně už je a co ještě není cizoložství, nevěra a podvádění? Ilustrativní, avšak zcela zapomenutelný údaj, který jako jediný dokáže exaktně specifikovat nevěru, nám říká, že své protějšky podvádíme zhruba ve dvacet šesti až sedmdesáti pěti procentech případů. Zavádějící, a přesto návodné: univerzální definice nevěry totiž neexistuje. V roce 2012 prolétl čínskými médii případ ženy, která usekla manželovi ruku poté, co jej opakovaně přistihla při flirtování po internetu. Odpuštění či oplácení nevěry tedy v mnoha případech přímo souvisí s jejím konkrétním a osobním vymezením. Ve skutečnosti však i obyčejný mimomanželský polibek či virtuální imaginace mohou vzbudit daleko silnější vzrušení než hodiny praktikovaného sexu. Proto závisí na vnitřním principu toho, co nevěra vyvolává, ať už má jakoukoliv podobu – a zda skutečně stojí za to, nebo je dokonce zdravé ji ve vztahu oplatit.

Vendeta meteoritem
Miláček organizátorů TED konferencí, belgická psychoterapeutka Esther Perel, autorka knihy The State of Affair, přirovnává nevěru v každém vztahu, jak tom fungujícím, tak tom skomírajícím, k nárazu meteoritu. Naši planetu si představte jako deset let trvající monogamní manželství a meteorit jako ego partnera, jenž byl podveden… Ano, ego, ne strach ze ztráty lásky. „Ve chvíli krize se jedinec málokdy bojí o to, že ztratí svého milovaného, bojí se sám o sebe. Bojí se selhání a toho, že by ztratil vnitřní schopnost, o níž byl sám přesvědčen. Nevěra otřásá ambicí lásky, ale ne ani tak tou, kterou se snažíme šlechtit v partnerském vztahu, ale především tou, kterou chováme k sobě samým,“ vysvětluje. Egoistická povaha každého z nás je ale v momentě odhalení nevěry skutečnou cestou ke krizi emoční integrity, která může mít ve vztahu dalekosáhlé následky. Paradoxně takový dopad má, i pokud se odehrává obousměrně. Odvetou můžete tedy skutečně natropit stejnou škodu, jaká byla způsobena vám. „V momentě, kdy se tedy pro odplatu nevěry rozhodneme, si musíme být jistí, že tak jednáme pouze v uzdraveném vztahu, kde si partneři nestvrzují emoční integritu vlastním poutem,“ dodává Perel. Ve zkratce zní její rada jako jednoduché pravidlo: Podváděj tak, aby nebylo ublíženo. „Za posledních deset let jsem objela svět a spolupracovala se stovkou párů. Nevěra se nepromíjí snadno, ale vyspělé páry s ní umějí zacházet. Jedná se však o velmi křehký mechanismus a skutečnou emoční rovnováhu,“ potvrzuje Perel. Pokud jste tedy sama ve vztahu utrpěla hluboký otřes, je velmi pravděpodobné, že podobný otřes způsobíte i druhé straně. „Takové chování vede k nevyléčeným problémům a ještě více emočním spletencům, nevím, zda jsem toho příznivcem,“ pochybuje psycholog Karel Buřič, který se zabývá fenoménem nevěry u žen...

Celý článek si přečtete v únorové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích.

Čtěte také: Podle této studie lidé raději darují orgán, než aby experimentovali v posteli
 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole