Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Podruhé v historii byla Nobelovou cenou oceněna více jak jedna žena

Getty Images
Text: Tereza Čaladi, Foto: Getty Images/14.10.2020
Naposledy k takové situaci došlo v roce 2009. Letos byly oceněny konkrétně čtyři ženy.
Reklama

Nejobsazenější ženskou kategorií byla chemie, která se tak stala první oblastí v historii, v níž byla cena udělena více jak jedné ženě a žádnému muži. Oceněna byla Francouzka Emmanuelle Charpentierová a Američanka Jennifer Doudna za vývoj genomu CRISPR-Cas9, díky čemuž mohou vědci s vysokou přesností měnit genetickou informaci živých organismů.

Nobelovu cenu za fyziku získala Američanka Andrea Ghezová, která byla oceněna za výzkum černých děr. Přesněji za objev supermasivního kompaktního objektu ve středu naší galaxie, ke kterému došla se svým kolegou Reinherdem Genzelem.

Poslední kategorií, v níž letos byla oceněna žena, je literatura. Získala ji americká básnířka a esejistka Louise Glücková za nezaměnitelný básnický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální.

Alespoň v tomto můžeme letošní rok považovat za úspěšný, co se však týče poměru žen a mužů v zisku Nobelových cen historicky, jsou tu stále velké mezery. Ocenění za medicínu získalo 222 mužů a 12 žen, ocenění za fyziku 216 mužů a 4 ženy, ocenění za chemii 184 mužů a 7 žen, ocenění za literaturu 116 mužů a 16 žen, ocenění za ekonomiku 84 mužů a 2 ženy a cenu míru získalo 134 mužů a 17 žen. Vůbec první ženou, která Nobelovu ceny kdy získala byla v roce 1903 Marie Curie-Skłodowská , která je zároveň jedinou ženou, která získala Nobelovu cenu dvakrát. Za 120 let tak bylo oceněno 57 žen a 956 mužů. Doufejme, že za dalších 120 let bude situace jiná.

Čtěte také: Pražská zastávka nese jméno po Olze Havlové

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama