Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PODCAST: Kateřina Vacková říká: “Konečně už budu doktorka.”

Archiv
Text: Tatiana Urbanová, Barbora Häckelová, Foto: archiv/26.11.2020
Vystudovala Harvard Medical School, stala se ambasadorkou Organizace spojených národů, ovšem známá je především tím, že založila neziskovou organizaci Loono, která naučila už 80 tisíc lidí, jak předcházet závažným onemocněním. I díky tomu ji časopis Forbes zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. To je ovšem jen zlomek toho, čemu se věnuje. Jejím tématem je aktuálně soustředit se na sebe sama, konečně si udělat atestaci a stát se doktorkou. Poslechněte si inspirativní díl podcastu Superženy s Kateřinou Vackovou.  
Reklama

Čím jste chtěla být jako malá holčička, jaké byly vaše zájmy, koníčky?
Počkejte, to se musím zeptat rodičů! (smích) Ale vzhledem k tomu, že jsem většinu času trávila na atletickém ovále nebo v tělocvičně na sportovním aerobiku, tak nejspíš profesionální sportovkyní. V 19 letech jsem si však ošklivě poranila kotník, a kariéra byla ta tam. Ve volném čase jsem ráda jezdila na bruslích, starala se o svého králíka nebo navlékala korálky. Mám jich doma několik krabic! Jako úplně malá jsem pak byla blázen do stavebnic Lego, dokonce jsem byla i třikrát v Legolandu v Dánsku.

Jaké předměty vás bavily ve škole? A kdy jste začala přemýšlet o tom, že byste se chtěla věnovat medicíně, jak se toto rozhodnutí utvářelo?
Biologie, zeměpis (kdysi jsem dokonce uměla vyjmenovat všechna hlavní města světa) a tělocvik – považujete ho také za předmět, že? (smích) Ne, opravdu, gymnastika, florbal a volejbal byly vždy mými oblíbenými. V biologii mě pak samozřejmě nejvíce bavilo lidské tělo a různé laborky. Pro studium medicíny jsem ale nakonec rozhodla vylučovací metodou. Ano! Medicína mi zkrátka zbyla. Moje sestra tenkrát už studovala práva, a stohy zákoníků mě nelákaly. Matematika a fyzika nebyly mojí silnou stránkou a technické obory byly tenkrát prezentovány spíše chlapcům. Zbývaly už jen umělecké obory, a moje kresby raději vidět nechtějte, natož zpěv!

Po absolutoriu jste se lékařství nevěnovala, napnula jste síly do oblasti prevence. Co vám studium dalo pro vaši současnou práci a život?
Myslíte kromě schopnosti „(po)rodit dítě“, která se mi ještě bude pro život hodit, haha? (Kateřina během studia stážovala na gynekologicko-porodnické klinice u Apolináře, pozn. red.) Studium mi poskytlo úžasný network lékařů a jiných specialistů, na které se dnes můžu při své práci obracet. Řada z nich se stala našimi odbornými garanty, někteří pak pomáhají ve vývoji nových kampaní. Samotná 1. lékařská fakulta navíc celé Loono zaštítila.

Ve 22 letech jste si vyslechla závažnou diagnózu a záhy absolvovala operaci. Proto jste se rozhodla zaměřit na osvětu?
Ano, když mi před šesti lety diagnostikovali zhoubný nádor na vaječníku, ptala jsem se svých kamarádek, zda by příznakům, které jsem měla, věnovaly pozornost. Většina odpověděla, že ne. To mě vyděsilo. Mně samotné totiž zachránilo život, že jsem naslouchala varovným signálům svého těla, a tak bylo vše zachyceno v časném stadiu. A proto vzniklo Loono – aby pomohlo lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Já sama díky celé zkušenosti vím, že možná nemám na světě tolik času jako ostatní. Snažím se proto svůj čas využít pro pozitivní změnu společnosti.

Jaké vlastnosti by měl mít moderní leader? A existují nějaké, o nichž si myslíte, že jsou specifické pro dnešní situaci?
Uff, to by byl dlouhý seznam! Když se ale ptáte na „moderního“ leadera, tak je určitě potřeba vypíchnout sebereflexi, schopnost učit se novým věcem a rychle řešit problémy. Je potřeba naučit se naslouchat svému týmu, upřímně komunikovat a pracovat na emoční inteligenci. Schválně říkám „naučit“ se a „pracovat na“, protože ne všichni se s tím narodíme, mě nevyjímaje. A co se týče „leaderování“ v době koronaviru, myslím, že dobrý leader by měl být takovou roztleskávačkou – roztleskávačem –, umět povzbudit tým, když se nedaří, když se neví, co bude, stále připomínat, proč děláme to, co děláme. Schopnost udržet tým v pozitivní náladě a zaměřený na cíl i v tak nejisté době je klíčové.

Máte nějaký vzor, a to jak v životě, tak v profesi? Někoho, kdo vás ovlivnil – a to jak pozitivně, tak i negativně ve smyslu, že byste si řekla: „Takhle tedy ne, já budu věci dělat jinak!“?
Opět – to by byl dlouhý seznam! Zrovna teď jsem dočetla knihu Nástroje titánů od Tima Ferrisse, úžasnou galerii inspirativních podnikatelů, sportovců a umělců. A z každého příběhu jsem si něco odnesla, jeden konkrétní vzor ale nemám. Obecně mě inspirují všichni, kdo chtějí měnit svět a životy lidí k lepšímu a nebojí se za tím jít tou těžší cestou. Inspirují mě ti, kteří na základě své vášně něco smysluplného vybudovali a „challengovali“ tak status quo. Samotné mi totiž v začátcích Loono řada lidí říkala, že takhle to nepůjde, že název #prsakoule nebude fungovat, že se mi nepodaří přesvědčit lékařské společnosti a ministerstvo zdravotnictví... a mohla bych pokračovat. Zkrátka nebyli připraveni na nový vítr. To mě nakoplo. S každým „ne“ totiž přijde později desetkrát „ano“, když neustanete a budete svůj sen tlačit dál. Takže zpět k vaší otázce: „Ne“ je to, co mě motivuje.

Jak si vybíráte lidi do svého týmu, jaké vlastnosti jsou pro vás u spolupracovníků důležité?
V tom mám jasno – selský rozum, vášeň pro naši misi, a co víc – ochota dělat něco navíc, pro firmu i sám pro sebe. S takovými mě práce nejen baví, ale také mě hodně posouvá.

Setkala jste se při studiu nebo v pracovním prostředí s diskriminací na základě faktu, že jste žena? Bylo vám třeba někdy řečeno, že se pro vás z nejrůznějších důvodů vybraný předmět, obor... nehodí? Pokud ano, jak jste v dané situaci reagovala?
V začátcích Loono, když jsem chodila za nejrůznějšími lékaři, že chci založit Loono a změnit preventivní péči v Česku, hodně z nich se mi vysmálo se slovy: „Vy se, slečno, hlavně dobře vdejte!“ Opět – neuvěřitelná motivace... I proto dnes mentoruju mladé doktorky či zakladatelky neziskovek a byznysů, mimo jiné v tom, aby si víc věřily a dokázaly efektivně prosadit své názory a plány v prostředí, kterému dominují muži.

Co ráda děláte ve volném čase, u čeho si nejlépe odpočinete?
Surfování (tam patří tři vykřičníky), nemůžu se dočkat, až zase chytím vlnu. Jednou týdně pak chodím do sauny, nejraději na saunové rituály. Cvičím jógu, hraju badminton nebo pěstuju bylinky a pokojovky. Hodně se zajímám i o biohacking, takže si neustále čtu články o optimalizaci spánku, výživě a dlouhověkosti. Co se čtení knížek týče, nejvíce mě baví příběhy podnikatelů, z posledních Umění vítězit o zakladateli Nike. Jsem také velkým fanouškem podcastů, znáte kanál How I built this? Já jsem ale i jedním z těch bláznů, kteří si odpočinou i u brainstormingu nové kampaně či čehokoliv jiného kreativního. A protože zrovna připravujeme jednu o duševním zdraví, jsem ve svém živlu.  

Celý článek si přečtete v letním dvojčísle Marie Claire, které najdete právě teď na stáncích nebo si ho můžete objednat na našem webu. Doprava zdarma!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama