Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PODCAST: Co odpovídala Eva Zažímalová na emaily typu “patříte k plotně” nebo “nebuďte mužatka”?

Instagram @akademievedcr
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Instagram/11.11.2020
“Člověk je v zásadě tvor sobecký a zajímá ho především vlastní zdraví.” 
Reklama

Věda nyní hraje prim v našich životech. Předsedkyně Akademie věd ČR, biochemička a matka Eva Zažímalová mluvila s Pavlínou Wolfovou v našem podcastu Superženy o aktuální situaci způsobené novým typem koronaviru, o postavení žen ve vědě a také se dotkly všudypřítomného tabu kariéra vs. rodina. Jak se Eva vypořádala s tím, když jí chodily emaily typu “patříte k plotně” nebo “nebuďte mužatka” a co by doporučila ženám, které chtějí jít podobnou profesní cestou jako ona?  

“Pokud se chcete věnovat vědě, musí to být posedlost. Potom vám nevadí, když nad “prací” přemýšlíte i o víkendu. Jakmile však přijdou děti, je to problém. Je to obrovské nasazení. A také velká bariéra pro ženy. Společnost je nastavena tak, že o dítě se starají právě ony, a pokud nemají podporu v rodině, tak je to opravdu těžké a vyčerpávající... “ Tak hodnotí situaci žen ve vědě z vlastní zkušenosti profesorka Eva Zažímalová. A těm, kteří chtějí jít v jejích šlépějích radí, že musí být především opravdu inteligentní a mít na to, co chtějí dělat, takzvaně “buňky”. To, že jsou ženského pohlaví roli nehraje, ačkoliv ona sama přiznává, že ve chvíli, kdy se stala předsedkyní Akademie Věd, přišlo jí pár nehezkých emailů. Ovšem byla jich menšina. Občas jsou to ale ženy, které se k jiným ženám chovají hůře než muži. Je to fenomén, který se těžko vysvětluje... 

Čtěte také: PODCAST: Anna Marešová se dostává lidem do ložnic

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama