Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Počítali jsme psí roky celou dobu špatně? Výzkum říká, že jeden lidský není sedm psích, ale mnohem víc 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/10.7.2020
Zjistěte kolik je tedy vašemu mazlíčkovy doopravdy...   

Psi se průměrně dožívají dvanácti let. Očekávaná délka života lidí je naopak minimálně sedmisobná... Tento předpoklad je základem pravidla, že jeden psí rok je ekvivalentem sedmi lidských let. Ovšem podle nové studie, zveřejněné v časopise Cell, je všechno jinak. Nové genetické důkazy poukazují na fakt, že štěňata stárnou mnohem rychleji než jejich starší protějšky. To znamená, že jsme pravděpodobně odhadovali ekvivalent lidského věku našich mazlíčků celou dobu nesprávně.  

Vědci zjistili, že šestiletý pes je na tom podobně, jako člověk v šedesáti letech.  

“Ráda se svými psy běhám, ale nyní s těmi, kterým již bylo šest let, více schovívavosti,” uvedl Trey Ideker, spoluautor nové studie. Co mě nejvíc překvapilo je fakt, že roční pes je v podstatě jako třicetiletý člověk.”  

Aby vytvořili dokonalejší vzorec pro srovnání věku lidí a psů, museli badatelé lépe prozkoumat DNA celkem 104 labradorů ve věku od týdne do 16 let. A ačkoliv se DNA zvířat samozřejmě v průběhu jejich věku nemění, chemické ukazatele, takzvané methylové skupiny ano. Ty se časem hromadí a způsobují “zapínání a vypínání” některých genů. Vědci porovnali, kde a jak se kumulují u lidí a zvířat a porovnali výsledky.  

Idekerův tým zjistil, že psi v prvním věku života hromadí mnohem více methylových skupin než lidé. Proto stanovali, že osmi týdenní štěně je ekvivalentem devíti měsíčního dítěte. Jak ovšem plyne čas, tato rychlost kumulace zpomaluje, a proto z toho můžeme usuzovat, že starší psi stárnou pomaleji.  

Takže ano, šestiletý pes je na tom podobně jako člověk v šedesáti letech, ale ten dvanáctiletý odpovídá lidskému věku sedmdesáti let.

Čtěte také: Tohle vám zlomí srdce! Konečně víme, o čem sní psi

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama