Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PLEŤOVÉ OLEJE: Víte, jak je správně používat?

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/22.11.2019
Oleje jsou to nejlepší, co můžeme zařadit do každodenní péče. Jsou totiž skvělé na tělo, pleť i vlasy. Možná proto nám jich příroda dala tolik!

Jejich moc sahá mnohem dál, než byste na první pohled řekli. Oleje si poradí s celou řadou kožních neduhů, jsou vhodné pro všechny typy pleti (ano, dokonce i pro tu mastnou) a velmi dobře fungují při hloubkovém čištění. Pokožku navíc chrání, vyživují, zjemňují a udržují v ní potřebnou vlhkost. Je ale důležité vybrat z nich ten pravý. Ne každý je totiž vhodné používat na obličej, některé skvěle fungují na normální pleť, zatímco přecitlivělé mohou uškodit, jiné jsou zase ideální na vlasy. Něco málo bychom si měli přečíst také o jejich skladování, trvanlivosti a v neposlední řadě komedogenitě. Všechny tyto aspekty totiž určují, zda je olej v plné síle, a zda je tím pádem pro naši pokožku přínosem.

„V orientaci mezi jednotlivými oleji nám může být nápomocna jejich viskozita, ale rozhodně to není jediný ukazatel, který by nám vymezil, který olej je pro jakou pleť vhodný. Je dobré přihlédnout k doporučení prodejce, protože oleje různých značek se mohou lišit. Mohou mít jiný původ, způsob získávání i skladování, což má všechno vliv na jejich vlastnosti. Může být například BIO lisovaný za studena, ale k tomu ještě mechanicky čištěný, čímž se odstraní kaly – to není nic špatného. Mohou se tím ale změnit vlastnosti oleje a právě díky takovémuto čištění může být vhodnější pro citlivou pokožku, lépe se vstřebávat a podobně,“ přibližuje rozmanitost olejů produktová specialistka značky Nobilis Tilia Michaela Hryzáková. Spolehlivým vodítkem je pak kromě informací od výrobce také reakce vaší pleti. Technika pokus omyl je tak tou nejlepší, pomocí níž zjistíte, který olej vám skutečně vyhovuje. Před jeho použitím nezapomeňte používat nos. „Na rozdíl od olejů minerálních mají ty rostlinné kratší životnost, protože časem prostě žluknou. Je to jejich přirozenost. Žluklý olej nepoužívejte, nic dobrého vaší pleti už nepřinese. Že vypršela jeho expirace, poznáte velmi snadno podle specifického zatuchlého zápachu. A které oleje mají opravdu velmi krátkou životnost? Například lněný, který vydrží pouze měsíc od otevření (je-li od výrobce balen do hermeticky uzavřené nádoby),“ dodává Majda Kučerová z Líčírny.

Základní pravidla
Aby z olejů naše pleť vytěžila maximum, je potřeba vědět, jak je používat. Základní chybou je špatné načasování, kdy je během pečující rutiny naneseme na tvář jako první a až poté aplikujeme krém či sérum. Měly by totiž přijít až nakonec, protože jinak se přes vrstvu, kterou na pleti vytvoří, nedostanou žádné další účinné látky z jiných kosmetických produktů. A tím se dostáváme k druhému mýtu. Oleje jako takové nedokážou kůži hydratovat, na druhou stranu v ní ale umějí vláhu udržet. Proto na pleť nejprve naneste hydratační krém (např. s kyselinou hyaluronovou nebo glycerinem) a poté sáhněte po oleji, jenž vytvoří na kůži bariéru, a zabrání tak úniku vlhkosti. Při hledání na internetu můžete kromě rostlinných olejů narazit ještě na termín „minerální oleje“. Název zní sice hezky, skoro až ekologicky, opak je ale pravdou. Minerální oleje jsou syntetickou látkou, která je jedním z produktů frakční destilace ropy. Uff... Nabízí se otázka týkající se jejich bezpečnosti pro lidské zdraví. „Minerálním olejům bychom se měli snažit vyhýbat. Ani ne tak proto, že jsou nebezpečné, protože normální spotřebitel jich nemůže používat tolik, aby mu dokázaly poškodit zdraví. Jejich hlavním problémem je, že pro nás a naši pleť nedělají nic. Nepřinášejí žádný bonus,“ říká americká dermatoložka Dr. Elizabeth Tanzi.

Celý článek si přečtěte v prosincové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Jak voní parfém vyrobený z odpadků?
ULTIMÁTNÍ GUIDE: Jak poznáte, že je vaše kosmetika prošlá?
ESENCIÁLNÍ OLEJE: Mysleli jste si, že pomáhají?​

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama