Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Plastická operace nebo tortura? Podívejte se na počátky estetických zákroků

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Getty images/19.5.2019
Skleněné koule místo prsou, operace bez anestezie, injekční vpichování silikonu, který pak putoval do různých orgánů... Během prvních plastických operací šlo doslova o život.

Když se nám na sobě něco nelíbí, můžeme kdykoliv zajít do některé z luxusních klinik plastické či estetické chirurgie, vydržet trochu bolesti a domů se vrátit s novými prsy nebo nosem, bez vrásek i celulitidy a s odsátým tukem. Přestože je každá operace spojena s určitým rizikem, jsou dnešní zákroky v zásadě bezpečné. Na úplném počátku, před mnoha lety, byly ale sázky mnohem vyšší.

Krkolomné začátky
První zmínky o plastické chirurgii jsou staré více než 5000 let a pocházejí z Indie. „V knihách indické encyklopedie „Ayurvéda“ se píše, že příslušníci kmene Koomasů odedávna zhotovovali nosy z kůže tváře nebo čela zlodějům, kterým byl nos za trest uříznut. Také ve staroegyptském papyru, vzniklém tři tisíce let před naším letopočtem, čteme nejasný návod, jak učinit starého muže mladým,“ říká vedoucí lékař kliniky Esthé Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc. Jednou z prvních dohledatelných operací je rekonstrukce nosu pomocí kožního laloku z čela. „Dodnes se tento zákrok označuje jako indická plastika. V Evropě byla poprvé úspěšně provedena v roce 1814 londýnským chirurgem Carpuem. Pak je známa ještě italská plastika, kdy se použil kožní lalok z paže k rekonstrukci nosu. Lalok se našil do defektu nosu a několik týdnů se s rukou fixovanou k hlavě čekalo, až se v této oblasti přihojí, načež se z paže odpojil. Jako první tuto plastiku provedl chirurg Antonio Branca v 15. století,“ doplňuje MUDr. Petros Christodoulou z MEDICOM Clinic. Nedokážete si italskou plastiku v praxi představit? V historickém seriálu Knick: Doktoři bez hranic je názorně ukázán nejen výsledek této operace, ale i další složité zákroky. 

Celý článek si přečtěte v červnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích.

Čtěte také:
Prosím, přestaňte už tvrdit, že detox funguje!
Umíte jíst „mindfulness“? Zkuste to a nejspíš zhubnete
Méně plastových obalů i masa. Ekologická dieta je tu

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama