Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy? 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash, Giphy/29.5.2019
Je rok 2019 a ženy na stejných pozicích stále nedostávají zaplaceno stejně jako muži. Je to směšné, neuctivé a hlavně nepřijatelné.  
Reklama

Gender Pay Gap je ukazatel, který vyjadřuje procentuální rozdíl průměrných mezd žen a mužů vztažený právě k mužským výplatním páskám. Ano, v podstatě jde o ukazatel, díky kterému lze vypočítat rozdíl, který stále ještě existuje v případě platů žen a mužů zastávajících stejné pracovní pozice. Jde o boj, který bude pravděpodobně ještě trvat dlouhá léta, než ženy dosáhnou v tomto směru rovnoprávnosti. A je to také křivda, která bude v našich feministických srdcích plát ještě déle. 

Dobrou zprávou ovšem je, že existuje spousta slavných a vlivných žen, které tento problém silně vnímají a nebojí se o tomto tabu veřejně promlouvat. Tedy je sedm z nich:  

Nicki Minaj: “Ženy se necítí dobře, když mluví o penězích. Vím, že jde o tabu diskutovat o tom v práci. Technicky byste neměla, ale musíte vědět kolik lidé kolem vás vydělávají. Jinak nebudete znát svoji cenu. Musíte klást otázky. Dělejte si průzkum.” 

Oprah Winfrey: “Jednou jsem šla za svým šéfem a řekla jsem mu, že všichni potřebují přidat. A on se mě zeptal 'Proč?' Vlastně řekl: 'Vždyť jsou to jen dívky - na co potřebují peníze?' A já na to: 'Buď dostanou přidáno nebo nebudu pracovat, dokud jim nezaplatíte.' A tak zaplatili...” 

Michelle Obama: “Svoji poslední práci (před tím, než můj manžel vstoupil do Bílého domu) jsem vzala díky reakci mého šéfa na mou rodinnou situaci. Neměla jsem žádnou paní na hlídání, a tak jsem vzala malou Sashu s sebou. Stále jsem kojila, takže jsem na sobě měla svou kojící košili. Řekla jsem svému šéfovi: 'Mám dvě malé děti. Můj manžel kandiduje a já nebudu pracovat na částečný úvazek. Potřebuji flexibilitu. Musím si dovolit paní na hlídání, a pokud se na těchto podmínkách shodneme budu pracovat tvrdě v rámci svého rozvrhu.' Byla jsem velmi přímočará a on se vším souhlasil.” 

Emma Stone: “V mé dosavadní kariéře jsem měla mužské kolegy, kteří si snížili plat, jen proto, abychom měli stejně. Je to něco, co dělají proto, že si myslí, že je to správné a spravedlivé. Jde o problém, který není dostatečně diskutován. Abychom byly placeny stejně jako muži je nutné, aby všichni nezištně uznali, že je to fér.” 

Meryl Streep: “Nabídka točit film Ďábel nosí Pradu byla v mých očích lehce, ne-li naprosto urážlivá a neodrážela hodnotu, kterou jsem měla projektu přinést. To byl pro mne moment, kdy jsem chtěla říci “nashledanou”, a pak mi nabídli dvojnásobek. Ve věku 55 let jsem se tak naučila, jak vyjednávat ku prospěchu sebe sama.”  

Emma Watson: “Realita je taková, že když nic nepodnikneme, bude trvat 75 let nebo mi bude 100 let, než budou moci ženy očekávat, že budou placeny stejně jako muži za stejnou práci.” 

Cate Blanchett: “Mám pocit, že průmysl řeší tu samou konverzaci dokola každý rok, a já si myslím, že je to skvělá konverzace... Příští rok budeme ale opět na stejném místě pořádat to samé zas*ané sympozium. Prostě se to musí někam posunout.”  

Čtěte také:
Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?
Berlíňanky měly MHD levnější o 21 %. Kdy zaplatí méně Češky?
Víme, kolik mají "na účtě" jednotliví členové královské rodiny!

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama