Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Paní Evropa. Kdo je Ursula von Leyen?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/17.7.2019
Matka sedmi dětí, která se dokáže postavit za ženy a jejich práva.

Evropská komise, nejdůležitější orgán EU, má ve svém čele poprvé ženu, Ursulu von Leyen. V Evropském parlamentu prošla těsnou většinou 384 hlasů z 747 poslanců a poslankyň. „Důvěra, kterou jste mi dali, je důvěra, kterou jste vložili do Evropy. Je to důvěra ve sjednocenou a silnou Evropu, od východu na západ, od jihu k severu,“ prohlásila po svém zvolení politička, která se netají svými ambicemi. Mimo jiné chce navrhnout zákon, který by přinesl závazek, že se do roku 2050 stane EU klimaticky neutrální, tedy bez čistých emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 pak chce snížit emise skleníkových plynů o 50 až 55 %, což je ještě více než původní návrh, na němž se dohodla minulá komise a europarlament.

Velkým tématem pak pro ni je rovnost mužů a žen. V tomto ohledu hodlá jít sama příkladem, a proto Evropská komise vzniklá pod jejím vedením bude mít 50 % žen. Také chce, aby velké firmy měly ve svém vedení stejný počet mužů i žen. Právě téma ženských práv je pro ní osobní. Sama je matkou sedmi dětí a jako německá ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež za konzervativní CDU/CSU dokázala prosadit zásadní změnu tamní rodinné politiky. Konkrétně prosadila zákon, který zaručuje, že každé dítě starší 12 měsíců bude mít zaručené místo v jeslích, ve školce nebo v jiném profesionálním zařízení. Současně se jí podařilo změnit systém německé rodičovské dovolené, kdy zavedla, že minimálně dva měsíce musí s dětmi strávit otec. Tento čas má pak proplacen.

„Má neuvěřitelné množství energie,“ prohlásil o ní pro deník The Guardian Daniela Goffard, politický zpravodaj magazínu Focus, který v roce 2015 napsal její životopis. „Můžete to vidět v její ostré a zdlouhavé bitvě o to, aby modernizovala pohled vlastní strany na rodinu,“ dodal. Ursula von Leyen v tomto ohledu dokázala odvést velký kus práce, který zjednodušil matkám návrat na trh práce a zároveň více zapojil otce do péče o vlastní děti. I proto bude velmi zajímavé sledovat, jak se ve své nové funkci bude snažit ovlivnit rodinnou politiku členských zemí EU, včetně v tomto ohledu značně konzervativního Česka.

Když se v roce 2013 stala německou ministryní obrany, její, především mužští, kritici ji posměšně označovali jako „brokovnici Uschi“, tedy karikaturu panovačné ženy kariéristky. Ne snad, že by na tomto postu neměla problémy, byla mimo jiné kritizována za to, že německá armáda nemá právě ideální vybavení, ale i tady dokázala projevit nemalou odvahu. Například rozhodla o dodávkách zbraní pro Kurdy bojující proti Islámskému státu, a také se jí podařilo navýšit množství peněz, které jdou právě na modernizaci a rozvoj Bundeswehru. Ještě jako ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež pak prosadila tvrdší zákony proti šíření dětské pornografie.

Na první pohled tak může působit konzervativně, i protože uspěla jako politička za konzervativní CDU/CSU, ale ve skutečnosti neváhá udělat to, co považuje za správné bez ohledu na názory okolí. Proto například v roce 2017 hlasovala v německém parlamentu pro manželství pro gaye a lesby a také podpořila možnosti, aby tyto páry mohly adoptovat děti.

Své vlastní mateřství a považuje za přirozenou součást života, aniž by jí bránilo v kariéře. Zatímco její matka Heidi, jako manželka tehdejšího premiéra Dolního Saska, veřejně říkala, že „nejlepší způsob, jak získat respekt veřejnosti je mateřství“, Ursula von Leyen žije odlišně. Vystudovala ekonomii a medicínu, i když to znamenalo, že z bezpečnostních důvodů, kdy její rodina čelila výhružkám, musela odejít do Londýna a studovat pod jiným jménem. „Mnohem víc jsem žila, než jsem studovala,“ prozradila deníku Die Ziet. „Jen žádné podrobnosti, prosím. Byl rok 1978 a já se ponořila do toho velkého mezinárodního a barevného města. Pro mě pocházející z poněkud monotónního bílého Německa to bylo fascinující,“ vzpomínala s tím, že právě Londýn byl pro ni ztělesněním modernity,

svobody a radosti ze života. „Dalo mi to vnitřní svobodu, kterou mám v sobě dodnes. A také mi zůstalo ještě něco, vědomí, že různé kultury mohou spolu dobře fungovat,“ dodala.

Čtěte také:
5 věcí, které nevíte o nově zvolené prezidentce Slovenska
Vydržet tempo doby? I úspěšní lidé v byznysu mají své “drogy”
Co ve svém životě změnit, abyste konečně dosáhly vytyčených cílů?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama