Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PAMĚŤ NÁRODA: Marie Sehnoutková zažila nacismus i komunismus

Foto: Paměť Národa/17.5.2020
... a každý režim jí něco vzal. 

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy: nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto režimy ovlivňovaly životy jednotlivců, a umožňují nahlédnout jejich podstatu. My vám představíme příběh Marie Sehnoutkové.

Marie Sehnoutková se narodila v roce 1937 ve středočeských Sušeticích jako prostřední z pěti dětí Ludmily a Františka Pilíkových. Rodiče měli hospodářství a otec, který byl členem Československé strany lidové, byl od roku 1939 přibližně do roku 1956 starostou obce.

Na samotném sklonku války, když bylo pamětnici osm let, došlo ve vedlejší vsi Sedlci k hromadnému vraždění nevinných osob. Když Němci postupovali v květnu 1945 přes Sušetice směrem na Milevsko, někdo v lesích dva kilometry za vsí udělal zátarasy a jednoho z Němců postřelil. Ačkoli do konce války zbývalo pár dní, následkem této události byl masakr, během kterého Němci zastřelili na 30 osob, včetně strýce pamětnice. Během pohřbu, který se konal 7. května 1945, došlo ke střelbě mezi německými vojáky, kteří se schovávali nedaleko hřbitova, a ruskými, kteří oblast osvobozovali. Jeden ruský voják byl zabit.

V Sušeticích byli dle pamětnice zejména lidovci, avšak po převratu lidé začali s vidinou prospěchu vstupovat do komunistické strany a JZD. Rodina pamětnice byla jednou ze šesti rolnických rodin, které i přes opakovaný nátlak odmítaly do JZD vstoupit, stejně tak se rodiče nikdy nestali členy komunistické strany. Rodičům byly odebrány jejich pozemky, které měli u domu, a vyměněny za vzdálenější, na které museli dojíždět, ale stále se jim dařilo samostatně hospodařit. Pamětnice vzpomíná, že ještě během okupace v roce 1968 hospodařili – nakonec jim ale pozemky vzali, aniž by vstup do JZD rodiče podepsali. Marie Sehnoutková žije s manželem v Praze, má dvě děti.

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: PAMĚŤ NÁRODA: Eva Jourová zažila nálety a hitlerjugend jí stříleli do bytu

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama