Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

PAMĚŤ NÁRODA: Eva Jourová zažila nálety a hitlerjugend jí stříleli do bytu

Foto: Paměť Národa/13.5.2020
„Člověk musí být optimistou a věřit, že bude líp,” říká Eva Jourová. „Kdybych to nedokázala, možná už bych tady nebyla.”

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy: nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto režimy ovlivňovaly životy jednotlivců, a umožňují nahlédnout jejich podstatu. My vám představíme příběh Evy Jourové.

Eva Jourová se narodila 17. dubna 1938 v Praze a celý život bydlela ve Valentinské ulici, kam se rodina nastěhovala krátce po jejím narození. Její otec, právník Josef Nestával, pracoval před válkou na pražské radnici. Hned na začátku druhé světové války se zapojil do odboje, spolupracoval se skupinou Obrana národa a v roce 1940 byl zatčen. Nacisté ho odsoudili nejprve k smrti, poté trest změnili na doživotí. Rodina se s ním znovu shledala až na konci války. 

Květnové dny roku 1945 ve Valentinské ulici probíhaly poměrně dramaticky, malá Eva zažila nálety, z okna pozorovala plameny šlehající zpoza střech ze Staroměstské radnice, hitlerjugend jim stříleli do oken bytu.

Po válce si ale rodina doktora Nestávala mnoho klidu neužila, v listopadu 1949 byl totiž otec zatčen znovu, tentokrát jako národní socialista a člen skupiny kolem Milady Horákové. Opakoval se podobný scénář jako v době nacismu: původně navržený rozsudek smrti byl otci posléze změněn na doživotí. Věznili ho na Mírově, v Leopoldově a ve Valdicích a tentokrát se domů vrátil až v roce 1963. Vzpomíná, že její otec v době věznění čerpal sílu hlavně z toho, že doma na něj čeká semknutá a milující rodina: “Mnoho vězňů se psychicky zhroutilo z toho, že ženy se s nimi rozvedly, jejich rodiny se rozpadly.”

Eva, které v době jeho uvěznění bylo dvanáct let, nesměla studovat. Po základní škole začala pracovat jako zubní instrumentářka, později se vypracovala na sálovou sestru na zubní chirurgii a nakonec se stala vrchní sestrou, přitom dálkově vystudovala gymnázium a zdravotnickou školu. 

„Člověk musí být optimistou a věřit, že bude líp,” říká. „Kdybych to nedokázala, možná už bych tady nebyla.”

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Molenbeek: Belgické město považované za kolébku islámského radikalismu

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama