Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Orgasmus do každé rodiny!

text: kateřina kořínková, Foto: getty images/18.3.2020
Ženský orgasmus jako téma vědecké konference. Ne, to není sci-fi, to je minulost. Před 70 lety se v Československu dbalo na spokojený ženský sex. Mnohem víc než na tehdejším Západě. A možná i mnohem víc než dnes.

Před pár lety jsem během natáčení reportáže běhala po Václaváku s 3D výtiskem klitorisu v životní velikosti a ptala se kolemjdoucích, zdali vědí, jaký tělesný orgán držím v ruce. Hádali zápěstní kůstku, hlasivku, kost jiného neznámého druhu. „Představte si, jak by lidé reagovali, kdybych měla v ruce model penisu,“ říkala jsem tehdy v reportáži. Proč je identita klitorisu tak neznámá? Protože je většina tohoto orgánu schovaná v těle? Protože ho nikdo nehledal? Protože se hodilo, aby zůstal nepoznán?

Když si do vyhledávače zadáte termín „ženský orgasmus“, vyskočí na vás titulky popisující (až!) 4 druhy vyvrcholení – klitoriální, vaginální, smíšené a cervikální, a taky doušku, že není „lehké“ nebo „snadné“ ho dosáhnout. Podle titulků je to jednoduše složité. K tomu připočtěme informaci, že co druh orgasmu, to jiná slast. Vaginální orgasmus je prý nejintenzivnější, ten je taky třeba trénovat nejvíc. K dosažení ženské slasti se rovněž hodí najít bod G, ale i to trvá nějaký čas a vyžaduje partnerovu trpělivost. Člověk aby si bral do postele příručku anebo rovnou encyklopedii, protože ženský orgasmus se zdá být skutečně věda. Proč ale ke slovu nepozvat skutečně empirické poznání? Podle něj je totiž otázka ženského orgasmu (překvapivě) jednoduchá. Za všechny typy (a podtypy) je zodpovědný jeden jediný orgán – klitoris.

Freudův omyl
Gynekolog by latinsky řekl klitorida, což je přece jen víc logické. Fakt, že je za ženskou slast zodpovědný orgán mužského rodu, je vlastně jen další slokou písničky, proč byla skutečná podoba ženského sexuálního orgánu až do konce 90. let minulého století skryta. Ne, nechci vytvářet další konspirační teorii, jen se vracím k příměru s mužským pohlavním orgánem a nahlas uvažuji, jak by znělo slovo penis, kdyby mělo ženský rod. Penisa? Peniska?Klitoris (česky rodu mužského) obepíná celý poševní vchod a táhne se až k análnímu otvoru. To, co kouká ven, je jen maličká část tohoto bohatě prokrveného, a tedy řádně citlivého orgánu. Zažité rozdělení na typy orgasmů tak pouze popisuje místo, ze kterého je klitoris drážděn. Ne druh orgasmu. S tímto vědomím lze pak skutečně těžko říct, zda je dráždění z vaginy opravdu intenzivnější než dráždění zvenčí. Každá žena by zřejmě odpověděla jinak. Ve světle tohoto faktu je však také mnohem logičtější, že je snazší dosáhnout orgasmu drážděním zevní části klitorisu než vnitřní. Nicméně ukažme si na toho, kdo rozlišení na lepší/horší orgasmus zavedl. Byl to Sigmund Freud.

Celý článek si přečtete v dubnové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích a nebo si ji můžete objednat online zde. Poštovné zdarma!

Čtěte také: 15 sexuálních faktů, kterým nebudete chtít uvěřit

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole