Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

OPALOVÁNÍ 101: Tváří v tvář slunci

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/24.6.2019
Sezona opalování je konečně tady. Jak fungují přírodní krémy s SPF faktorem? A kterým fámám není radno věřit?

To, že pravidelné slunění má viditelný vliv na naši pokožku nejen v podobě bronzového opálení, ale i pih, pigmentových skvrn a vrásek, jste jistě věděli. Řekli byste ale, že k 75 % veškerých poškození kůže dojde ve chvílích, kdy se neopalujete cíleně? Tedy během jízdy v autě, pobíhání ve městě, sezení v kavárně nebo při procházce v parku. Opalovací krém je v létě tím nejpodstatnějším produktem z celé vaší kosmetické výbavy. A je potřeba ho používat téměř pořád.

Potřebný vitamin D
Sluneční paprsky jsou dobré nejen pro zlatavý nádech pokožky. Naše tělo díky nim vyrábí vitamin D, který je důležitý pro zdravý vývoj jak dětí, tak i dospělých. „V současnosti je deficitem vitaminu D ohroženo 30–50 % populace v Evropě i v Americe. Ukazuje se, že  má vliv nejen na metabolismus vápníku a fosforu v kostech, ale receptory pro tento vitamin jsou v těle prakticky všude. Sleduje se jeho vliv na imunitní systém a onemocnění dolních cest dýchacích, protirakovinný efekt a vliv na průběh některých autoimunitních onemocnění (oba typy cukrovky, Crohnova choroba, roztroušená skleróza). Jeho nedostatek může rovněž stát za svalovou slabostí a být příčinou některých druhů obezit,“ varuje MUDr. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic. K produkci vitaminu D však není potřeba trávit pod modrou oblohou celé hodiny, obvykle stačí jen 15 minut 3× týdně. A protože k jeho tvorbě je nezbytné oslunění jen velmi malého procenta (10 %) pokožky, je dostatečná ochrana na místě. Krém s vysokým SPF faktorem aplikujte na ty části těla, které jsou slunci vystaveny téměř pořád, tedy především na obličej, krk, dekolt a horní část rukou. Zbytek pečlivě ošetřujte s ohledem na svůj fototyp pokožky a tak, abyste zabránili jejímu spálení.

Nevěřte všemu
V posledních letech se napříč internetem rozšířila informace, že přírodní oleje plně nahradí komerční opalovací krémy. Vyzdvihován byl především olej malinový, který má mít podle „zaručených“ zpráv výši ochranného faktoru až 50. Je zajímavé, kolik lidí této fámě uvěřilo, aniž by si zjistilo více podrobností. Vždyť jde o hazardování se zdravím! Přírodní oleje sice jistý SPF faktor opravdu mají, obvykle ale nepřesáhne číslo 10. A ani na to se nemůžete spolehnout. Na kvalitu olejů (a tím i výši jejich ochranného faktoru) má vliv hned několik proměnných – od toho, kde bylina rostla, jak probíhal její sběr a zpracování, až po samotné uchovávání oleje. A upřímně – to se nikdy s jistotou nedozvíte. 

Celý článek si přečtete v červencové Marie Claire, kterou najdete právě na stáncích. 

Čtěte také:
Mýtus nebo fakt: praskají ve vedrech silikony?
Na která místa nejvíce zapomínáte, když se mažete opalovacím krémem?
Cool for the summer: Vědecky testovaný způsob, jak zchladit tělo

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole