Přejít k hlavnímu obsahu

ONLINE DOVEDNOSTI = dříve výhoda, dneska nezbytnost

Text: Daniela Chovancová, Foto: Unsplash/27.10.2018
V práci ani osobním životě nevystačíme smaily a vyhledávačem. Online dovednosti jsou čím dál důležitější skoro ve všech profesích. Co všechno byste měla umět, aby vám neujel vlak?

Mnoho nástrojů máte po ruce přímo ve svém telefonu. Ať už se jedná o emaily, kalendář, který vám pomůže snadno organizovat váš pracovní i soukromý život, poznámkový blok, který vám umožní například sdílet s partnerem váš nákupní seznam, až po nepostradatelný foťák, díky kterému nezapomenete, kde jste zaparkovala svoje auto. U všech apli- kací se vyplatí nastavit automatické zálohování do online účtů, nemusíte se potom bát, že o svá data přijdete, pokud telefon ztratíte.

Začněte s videohovory
Kolik času strávíte přejížděním mezi schůzkami? Některé věci je lepší řešit z očí do očí a obyčejný telefonát často nestačí. Zkuste mezi své pracovní nástroje zařadit videohovory. Plně nahradí osobní setkání a vy se můžete rychleji vrátit k dalším úkolům.

Sociání sítě nejsou jen pro děcka
Každá síť má svá specifika a hodí se pro jiný druh komunikace. Pro pro- fesionální kontakty využijte LinkedIn a nelitujte času stráveného pečlivým vyplněním svého profilu. Může se vám stonásobně vrátit v podobě zajímavé pracovní nabídky. Množství kreativních nápadů k nezaplacení například z oblasti bytového designu, úpravy výloh, svatebních šatů a mnoho dalšího najdete na Pinterestu a Instagramu. Na YouTube zase najdete návod snad úplně na všechno, od očních linek až po elektroizolaci.

Osvojte si pokročilé vyhledávání
Zkuste si osvojit pokročilejší zadávání vyhledávacích dotazů – např. při zadání hledaných výrazů do uvozovek se vám zobrazí pouze odkazy na stránky, kde se vyskytují přesně ve vámi napsaném tvaru. Použijete-li odkaz Nástroje ve vyhledávači Google, můžete vymezit časové období, ze kterého informace hledáte, nebo omezit jazyk stránek, na kterých se vyhledává. Často je rychlejší vyhledávat pomocí obrázků než jen pomocí textu. Na mobilním telefonu vyzkou- šejte vyhledávání hlasem – stačí říct „OK Google“ a co hledáte.

Nechte svůj telefon, ať vám vše sám připomene
Úkoly a schůzky si zadávejte do kalendáře v telefonu, který synchronizujte s počítačem. Pokud máte v telefonu aplikaci Google a schůzky si budete zadávat s adresami, váš telefon vás automaticky upozorní, kdy je třeba vyrazit. Bere v potaz vaši aktuální polohu i stav dopravy, takže už nikdy nepřijdete nikam pozdě.

Vzhůru do oblak
Zkuste začít používat online služby pro zálohování dat. Pokud máte své dokumenty, fotografie a další data uložená v cloudu (online), vždy se k nim dostanete, z jakéhokoli zařízení, na kterém právě pracujete.

Nastavujte, co se dá
U každé služby, kterou používáte, kontrolujte pravidelně její nastavení. Vždy se ujistěte, jaká data službě poskytujete, zda máte dostatečně nastavené soukromí, jak máte nastavené zálohování dat a hlavně pravidelně měňte přístupová hesla.

Učte se online online
Pokud máte pocit, že potřebujete v začátku trochu pomoci, najděte si nějaký dostupný online kurz. Mají tu výhodu, že se jim můžete věnovat, když vy máte čas.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole