Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

OLGA AFANASJEVA: Módní návrhářka v noci a specialistka na umělou inteligenci ve dne

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/8.8.2019
„Designer by night, AI proffesional by day,“ charakterizuje sebe samu Olga Afanasjeva.

Olga Afanasjeva. Nové jméno na české módní scéně. Do své aktuální kolekce, která je vidění na webu www.olgaafanassieva.com, promítla své sny, vzpomínky, libůstky...zkrátka všechno, co má ráda. Zatímco ve fashion designu je mimořádně talentovaným nováčkem, ve světě umělé inteligence patří mezi etablované osobnosti.

„Ve firmě GoodAI se dlouhodobě zabýváme výzkumem s cílem vytvořit umělou inteligenci na úrovni člověka. Je to běh na dlouhou trať, kde se musíte obrnit trpělivostí, když chcete výsledek. Svět módy mě v tomto běhu nabíjí a dává mi možnost okamžitého kreativního outputu, na který si mohu sáhnout. Zároveň jsem na trhu postrádala šaty na každý den, které se dají nosit od rána do večera například s teniskami, ale bez obav je můžete obléknout i na formálnějí akce, jako je business meeting,“ přibližuje Olga Afanasjeva osobní motivaci k vytvoření vlastní módní značky.

1. Co pro mě znamená moje práce?
Moje práce je pro mě můj životní styl. Mám to štěstí, že jsem si našla svůj živel a nepočítám hodiny kdy jsem v práci a kdy ne, neřeším work-life balance. Samozřejmě ale řeším neustále jiný druh "balance": je tolik zajímavých projektů a nápadů, že není triviální si určit priority. Udržet si fokus vyžaduje cvik a disciplínu, snažím se nad sebou neustále pracovat abych to vylepšila:)
 
2. Jak jsem se dostala k vyvíjení umělé inteligence?
Moje profesní dráha se ubírala směrem komunikace a do GoodAI jsem přišla jako PR manažer. Postupně se moje povinnosti rozrůstali. Když jsem se o GoodAI dozvěděla, téma umělé inteligence teprve začínalo pronikat do veřejného prostoru, pro většinu lidí to bylo něco z oblasti sci-fi, naprosto odtržené od reality. Já, naopak, jsem byla nadšená, že něco takového se děje hned v Praze a mohu toho být součástí. Myslím si, že je důležité nezapomenout, pro co jste byli nadšení jako děti, a jít si za tím i v dospělém životě, být snílek - teprve pak jste "crazy enough to change the world". V mém případě to bylo neustálé hledání odpovědí na fundamentální otázky o tomto vesmíru, o časoprostoru, o vědomí, o (ne)smrtelnosti, a věřím že umělá inteligence nám tyto otázky jednou pomůže zodpovědět.
 
3. Co mi práce v tomto oboru dala? 
Je to mladý a velmi rychle se rozvíjející obor, kde máte šanci být ve spoustě věcí průkopníkem - tato práce mi dala více sebedůvěry a odvahy jít naplno za svými sny. Také, dala mi za velmi krátkou dobu obrovský rozhled: měla jsem tu čest seznámit se s předními osobnostmi oboru a navštívit výzkumná centra po celém světě. A v neposlední řadě vytrénovala mě v hledání širších souvislostí, vnímání komplexity, propojení věcí, které na první pohled spolu nesouvisí.
 
4. Proč jsem začala navrhovat?
Módu miluji od svých dětských let, jako malá holčička jsem si ráda listovala v módních časopisech, které kupovala moje maminka. Vždy jsem věděla, že se k tomu jednou dostanu, byl to i jeden z důvodu proč jsem šla studovat výtvarné umění. Kreativní proces je pro mě jako meditace, která má pozitivní efekt i na vše ostatní co dělám. A také mě naplňuje ten fakt, že vytvářím něco fyzického, na co se dá sáhnout, co se dá nosit a mít z toho radost.


 

5. Co mě přimělo se do návrhářství pustit naplno? 
Medojed. Zní to bizarně, ale kvůli tomuto malému odvážnému, pracovitému a nesmírně inteligentnímu zvířeti jsem se poprvé vydala do Jihoafrické republiky. Medojeda na cestě k cíli nic nezastaví a nezná pojem "nemožné", proto je vzorem celému našemu týmu v GoodAI, tak jsem náš vzor musela vidět naživo. Do Jhoafricke republiky jsem se zamilovala a při jedné z dalších návštěv, kdy jsem měla klid na kreativní proces a rozjezd nového projektu, jsem nastartovala své návrhářské aktivity.
 
6. Pro koho navrhuji?
Asi mám v hlavě ženu která je velmi podobná mně: má ráda módu, zároveň je busy, má zajímavou práci anebo životní projekt, takže potřebuje oblečení, které jí na té cestě podpoří. Bude ji inspirovat, pomůže vyniknout její osobnosti a nebude ji omezovat.
 
7. Co plánuji do budoucna?
Určitě přijdou překvapení - myslím to tak, že překvapím nejspíš i sama sebe nějakým novým nápadem:) V umělé inteligenci určitě mám v plánu rozvíjet více projektů, které budou užitečné pro lidi, například ve zdravotnictví. No a v módě - rozvíjet dále svou značku a zhmotňovat spousty návrhů které mám.
 
8. Jak odpočívám? 
Důležitá věc je pro mě digital detox: omezit přísun informací, nekoukat na sociální sítě, a být více času o samotě s vlastními myšlenkami. Nedávno se mi rozbil smartphone a zatím jsem si nepořídila náhradu. Tento experiment si docela užívám, naštěstí v mé práci nejsem na mobil vázána. Všechny potřebné funkce jsem si zatím nahradila přes tablet, který není tak návykový - nepřirůstá k dlani tak snadno jako mobil. Když chci opravdu vypnout, ráda se vracím na místa, se kterými mám spojené šťastné vzpomínky - je to pro mě jako malá cesta v čase. A ráda cestuji spolu s lidmi kteří jsou mi blízcí.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole