Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ODHALENO: 8 nejběžnějších mýtů o roušce

Unsplash
Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/12.9.2020
Vzhledem k tomu, že se nám opět vrací nařízení o nošení roušek, připravili jsme si pro vás přehled, který vám poradí, jak ochránit sebe a své blízké.
Reklama

Žijeme ve velmi matoucí době. Vzhledem k tomu, že se předpisy týkající se skupinových shromáždění neustále mění a některé veřejné prostory se zavírají během několika dní po opětovném otevření, je obtížné vědět, jak nejlépe postupovat v našich životech co nejneškodnějším způsobem.

A vzhledem k tomu, že roušky začínají být opět povinné ve většině vnitřních prostorách, je jasné, že stále existuje spousta nejistoty ohledně toho, jak, kde a kdy je nejlepší je použít – což umožňuje šíření mýtů a dezinformací. Ačkoli se virologové stále učí nové věci o Covidu-19 a jeho každodenním šíření, výsledkem je, že je více než pravděpodobné, že roušky účinně chrání Vás i ostatní – a rozhodně nemohou ublížit. Společnost OmniProtect se sídlem ve Velké Británii se rozhodla vyvrátit nejčastější mýty a mylné představy o jejich nošení.

Zde je vysvětleno 8 mýtů o rouškách:

1. Stačí ji nosit jen přes ústa, ne přes nos
Cítili jste se také frustrovaně při pohledu na někoho, kdo si nasadil roušku přes ústa, ale ne nos? No, teď máte dobrý důvod, protože je vědecky dokázáno, že vzdušné kapičky a částice, které mohou přenášet viry, jsou vdechovány ústy i nosem.

Proto je nezbytné zajistit, aby Vaše rouška zakrývala jak ústa, tak nos pro Vaši ochranu a blaho komunity.

2. Nošení roušky znesnadňuje dýchání
Zatímco používání roušky může být zpočátku nepříjemné, studie ukázaly, že její nošení nemá žádný vliv na nasycení kyslíkem ve Vaší krvi. Ačkoli to bude zpočátku vyžadovat určitou úpravu, je důležité si uvědomit, že je to tam, aby Vás to ochránilo.

3. Všechny roušky poskytují stejnou úroveň ochrany
K dispozici je spousta obličejových masek, takže dává smysl, že úroveň ochrany se liší. To do značné míry závisí na úrovni filtrace, kterou nabízejí, a je to v podstatě měřítko toho, jaké velikosti částic jsou filtrovány. Pokud zrovna jednu sháníte, rouška OnmiProtect je skvělou volbou. Obsahuje nejen filtrační materiál, ale vnitřní i vnější vrstva jsou ošetřeny jedinečnou patentovanou technologií, u které bylo vědecky prokázáno, že ničí viry a bakterie, které mohou přijít do styku s povrchem masky, včetně SARS-CoV-2; virus, který způsobuje koronavirus.

4. Moje rouška mě chrání před ostatními lidmi
Konvenční roušky jsou navrženy tak, aby chránily ostatní před bakteriemi nebo viry vydechovanými nositelem. Naproti tomu však maska OnmiProtect nabízí ochranu jak pro nositele, tak pro kohokoli, s kým přijdou do styku, protože látka ničí 99,9% vydechovaného viru.

5. Nemusím si mýt ruce ani dodržovat sociální distancování, pokud nosím roušku
Ne. Nosit roušku je jen jedním z mnoha kroků, které je třeba podniknout, aby se zabránilo šíření Covidu-19. Měla by být používána ve spojení s mytím rukou a společenským distancováním.

6. Pokud nejsem nemocná, nemusím nosit roušku
Mnoho lidí s koronavirem nevykazuje příznaky, takže důležitost nošení roušky na ochranu osob, s nimiž přijdete do styku, před viry nebo bakteriemi, které nosíte, nelze podceňovat.

7. Děti nemusí nosit roušku
Přestože jsou děti do dvou let osvobozeny od nošení roušek v uzavřených prostorách, je jim to doporučeno. Děti nejsou imunní vůči nákaze chorobou nebo jejímu přenosu na ostatní.

8. DIY roušky jsou stejně bezpečné jako ty, které jsou vyráběny pro daný účel
I když se mnoho lidí rozhoduje pro výrobu roušek doma, není pravděpodobné, že by poskytovaly srovnatelnou úroveň ochrany rouškám obsahujícím filtrační materiál a jako takovými mohou vzduchem přenášené viry a bakterie procházet.

Čtěte také: Kde najdete první obchod s rouškami od českých a slovenských návrhářů?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama