Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ODBORNÍCI RADÍ: Jak na kocovinu 

Getty Images
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images, Giphy/30.12.2020
Protože... vy víte proč!
Reklama

Dát si ještě jeden drink, když už takhle cítíte, že se s vámi točí celý svět a jeho okraje se lehce rozmazávají, to je problém většiny z nás. Co ale dělat, když neposloucháte rady zkušenějších konzumentů, neprokládáte panáky vodou a vzbudíte se s tak velkou kocovinou, že pomalu voláte záchranku? Jak tvrdí B. Lee Peterlin, ředitel centra bolestí hlavy na univerzitě Johna Hopkinse, na kocovinu neexistuje žádný lék, ale jsou jisté způsoby, jak ji zmírnit. 

1. Hydratujte, hydratuje, hydratujte 
Ano, tohle je klasická rada, kterou jste jistě slyšeli nejméně stokrát: pijte hodně vody! Protože ji ale většina z nás stále úspěšně ignoruje, znovu vám ji připomínáme. Nic nevyléčí kocovinu tak jako voda, a to především proto, že alkohol náš organismus velmi dehydratuje. 

2. Kofein je přítel 
Nehledě na to, jak velká to bude výzva, vstaňte z postele a vykonejte svou klasickou ranní rutinu. Ta se samozřejmě neobejde ani bez voňavého šálku kávy. Výzkumy ukazují, že kofein hraje v léčbě kocoviny velkou roli. Dokáže totiž zúžit zduřené krevní cévy v mozku, a tak ulevuje bolesti.  

3. Vývar jako všelék 
Vaše babičky moc dobře vědí, proč vás miska horké polévky dokáže zvednout na nohy. Poslouchejte je. Myslí to s vámi dobře. Díky vývaru do sebe totiž dostanete prospěšné tekutiny spolu s minerály.  

4. Nadopujte se přírodními cukry 
Nebo je raději vypijte. Tina Ruggiero, známá výživová poradkyně, radí vypít sklenici stoprocentního džusu. Ta urychlí proces odbourávání alkoholu v těle. A kterou ovocnou šťávu vybrat? Ideálně sáhněte po pomerančích, grepech nebo dokonce rajčatech. Pomůže ale i med, který doplní vitamin B6 a obsahuje hodně fruktoźy 

5. ZZZzzzZZZzzz 
Ačkoliv to samozřejmě nechcete slyšet, když vám praská hlava a žaludek se pokouší o trojitý axel, ale zaručeně nejúčinnějším lékem na kocovinu je čas. Pokud tedy můžete, snažte se ji zaspat. Slibujeme, že až se vzbudíte, bude vám lépe.  

6. Rozhodně nevyhánějte čerta ďáblem 
Cokoli budete zkoušet, nikdy nepijte víc! Tento “zaručený” trik vám sice možná na chvilku uleví, ale kocovinu jen oddálí a ve finále se budete muset potýkat s ještě větší dehydratací organismu.  

7. Draslíková magie 
Pokud je voda lékem na kocovinu, draslík je doslova supermedicínouRuggiero doporučuje dát si hned po ránu banán nebo avokádo.  

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama