Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Obětem domácího násilí pomáhá mobilní aplikace. Bude dostupná i v Česku

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/29.4.2019
Každá pátá z nás se setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím ze strany partnera, ať už současného nebo bývalého. S tím, jak zvládnout domácí násilí, nově pomůže mobilní aplikace, která se osvědčila ve Velké Británii.

Na co všechno myslet, když se rozhodnete odejít od násilnického partnera, co si v krizové situaci vzít s sebou, nebo jak poznat, že žiju v nebezpečném vztahu, to jsou jen některé z funkcí mobilní aplikace BrightSky. Ta je určená obětem domácího násilí i jejich blízkých. Vznikla ve Velké Británii v dubnu 2018 a od té doby byla použita více než 40 000krát. Nyní se díky Nadaci Vodafone připravuje verze pro Česko, na které se podílí organizace ROSA, centrum pro ženy.

„Když ženy potřebují pomoc, často nejsou ve stavu, aby někde něco hledaly. Aplikace s kontakty, kam se ve svém regionu obrátit, bude určitě užitečná. Stejně jako seznámení široké veřejnosti s tím, co je a co není ve vztahu „normální“. Věříme, že Bright Sky bude mít velkou odezvu. Domácí násilí je celospolečenský problém a nemůžeme takové jednání považovat za přijatelné,“ je přesvědčená Marie Vavroňová, ředitelka organizace ROSA, centrum pro ženy. Tato nezisková organizace pomáhá obětem domácího násilí od roku 1993 a podle jejích loňských statistik měly všechny oběti, které se na ní obrátily, měly zkušenosti s psychickým násilím a 70 % z nich zažilo fyzické násilí. Pětina žen pak zažila bití během těhotenství.

Právě obětem domácího násilí, které se často stydí za to, co prožívají a ostýchají se vyhledat pomoc, je určena mobilní aplikace BrightSky. Ta vznikla ve spolupráci s britskou charitativní organizací Hestia a svým uživatelům umožňuje po zadání oblasti, směrovacího čísla nebo momentální polohy vyhledat nejbližší pomoc. Kromě kontaktů nabízí aplikace také krátký dotazník, sloužící ke stanovení míry bezpečnosti ve vztahu, nebo informace o různých formách násilí, o možnostech pomoci, o tom, co je třeba mít na paměti, pokud se oběť rozhodne odejít z nebezpečného vztahu, nebo jak nejlépe pomoci známé osobě, pokud se stane obětí domácího násilí.

„Pomocí Bright Sky lze také vest záznamy o násilných incidentech, aniž by informace zůstávaly uloženy na použitém zařízení. Uživatelé mohou incidenty dokumentovat formou textových, audio, video nebo fotografických záznamů, které se ukládají do bezpečného digitálního deníku. Ten pak lze využít jako důkazní materiál pro policejní intervenci a stíhání pachatele,“ vysvětlil John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii a představil jí v Česku. Tato aplikace bude brzy uvedena také v Irsku, Itálii, Maltě, Portugalsku a Rumunsku.

„Mobilní telefon se v posledních letech proměnil v našeho důvěrníka, kterému svěřujeme detaily osobního života. Proto věříme, že mobilní aplikace Bright Sky bude pro oběti domácího násilí v Česku užitečným rádcem, který jim pomůže vyřešit nelehkou životní situaci efektivněji,“ popsala Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone, podle které je aplikace Bright Sky důkazem toho, že technologie jsou v krizových momentech klíčové.

Čtěte také:
Vsadíme se, že máte tento syndrom a ani o tom nevíte!
#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!
Proč mají ženy sklony k autocenzuře?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama