Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nový Zéland bude ve školách rozdávat zdarma tampony a vložky  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/5.6.2020
“Víme, že více než 95 000 osmnáctiletých dívek zůstává doma během menstruace, protože si nemohou dovolit hygienické potřeby,” říká Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu.  
Reklama

V únoru loňského roku proběhl ve Velké Británii průzkum, který odhalil, že více než čtvrtina žen jnucena zůstávat během své periody doma, jelikož nemá na vložky ani na tampony. Na začátku tohoto roku zahájila britská vláda program, v rámci kterého se snaží rozbít stigma spojené s menstruací a bojovat s chudobou. Pět měsíců poté spustila podobnou iniciativu i vláda Nového Zélandu. Ta se zavázala, že již žádná studentka nebude muset zůstávat doma kvůli tomu, že nemá peníze. V prohlášení, kde je veřejně dostupné na vládních webových stránkách, je jasně určeno, že první vlna bezplatných produktů poputuje do 15 škol ve Waikato. Do roku 2021 by měly být dostupné ve všech státních školách v zemi.  

“Víme, že více než 95 000 osmnáctiletých dívek zůstává doma během menstruace, protože si nemohou dovolit hygienické potřeby,” říká Jacinda Ardern. “Tím, že je zpřístupníme zdarma, podporujeme tyto mladé lidi, aby pokračovali ve studiu.” Premiérka pokračovala a zdůraznila, že novozélandská vláda by ráda do deseti let eliminovala dětskou chudobu. “Bude to ještě hodně práce a s tím jak vlna COVID-19 tvrdě zasáhla rodiny, je důležité zvýšit podporu v oblastech, kde to bude mít okamžitý dopad.”  

Novozélandská ministryně pro ženy Julie Anne Genter vyjádřila svou vděčnost všem vědcům, kteří zvýšili povědomí o tomto problému. Protože jejich pomoc způsobila, že nyní nemusí mladé dívky zameškávat školu. “Menstruace je součástí života pro polovinu populace a přístup k hygienickým produktům je nutností, ne luxusem.”  

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde.

Čtěte také: Desetina mladých Britek si nemůže dovolit vložky ani tampóny

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama