Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nová Marie Claire podává svědectví o koronaviru očima silných žen

TEXT: Lenka Fabian, Foto: Archiv/20.5.2020
Jsme v tom spolu!
Reklama

Všechny edice Marie Claire se spojily a shromáždily svědectví o životě žen tváří v tvář koronaviru. Součástí tohoto úsilí jsme byli od počátku i my. Toto vydání globální jednoty, kterým nyní listujete, je tak plné příběhů naděje, lásky, síly, statečnosti a solidarity z celého světa. Všudypřítomná fráze „jsme v tom spolu“ je relevantní více než kdy jindy. A jsem opravdu hrdá na tuto jednotu, kterou v rámci Marie Claire cítíme, a na náš cover odrážející toto poselství.

Možná vám červnové číslo bude připadat trochu jiné než obvykle. Vzhledem k tomu, že módní průmysl stále stojí, nevznikly žádné nové fotoprodukce. Možná je tedy méně barevné, ale místo toho jsme se v situaci, která je i dnes nebývale náročná, rozhodli soustředit na sdílení zkušeností, inspirace a osobních postřehů. Do tohoto vydání proto přispělo mnoho žen jak z Česka, tak z celého světa, a za to jim ze srdce děkuji. Ženy, které se spojují s jinými ženami a projevují si navzájem podporu, jsou základem toho, co děláme a za čím si stojíme. Tady musím také upozornit na velký rozdíl, který političky v čele jednotlivých států ukázaly tváří v tvář protivenství. Celou dobu jsme tušili, že ženy se pro tuto práci hodí nejlépe, a současná krize to ukázala nad slunce jasněji. V zemích, které řídily ženy, byla epidemie řešena smysluplněji a s větší mírou soucitu. Finská premiérka Sanna Marin uspořádala bezprecedentní tiskovou konferenci o Covidu-19 pro děti. Mojí favoritkou v tomto ohledu je ale Jacinda Ardern, novozélandská premiérka, která v minulých měsících ukázala, že je možná nejschopnější ministerskou předsedkyní na světě. Její styl vedení charakterizuje empatie. Ta jí umožňuje naslouchat a vede k porozumění. Její projevy jsou jasné a konzistentní, přesto svým způsobem uklidňující. A její upřímný přístup plný respektu s lidmi rezonuje na emoční úrovni. Oslovuje je prostřednictvím sdílené zkušenosti. Stála tak po boku svých spoluobčanů jako jedna z nich. Tak by to mělo být... (A ano, ve svém projevu také oslovila děti a rozptýlila jejich obavy týkající se velikonočního zajíčka a zoubkové víly, což pomohlo i mně na druhém konci světa – můj syn totiž stále na obojí věří.)

Šéfredaktorka australské Marie Claire píše, že se z této globální dystopické noční můry plné nemoci, nezaměstnanosti a sociální izolace probudíme do nového světa plného čerstvých příležitostí – trochu vděčnější za to, co jsme zvyklí brát jako samozřejmost. Tomu pevně věřím i já. Pokud si navzájem nasloucháme a více se navzájem respektujeme, jed- ná se o jednoznačný pokrok. Z problémů se dostaneme, ale vytvoření nového normálu bude vyžadovat čas, empatii a trpělivost.

Lenka Fabian

Zajímá vás toto číslo? Objednejte si ho online a pošleme vám ho až ke dveřím. Nebudete ani platit poštovné. Kupujte zde

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama