Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

NETWORKING: Jak navazovat užitečné vztahy

Text: Rostya Gordon Smith/8.12.2018
Navazování nových pozitivních vztahů s ostatními nás dělá šťastnějšími, více naplněnými a způsobuje větší podporu a propojení. Já do toho jdu třikrát denně!  

V osmdesátých letech jsem byla v USA na přednášce spisovatelky Ermy Bombeck, která vyprávěla o svých životních zkušenostech. Zaujal mě̌ její nesmírný zájem o lidi. Měla zvyk navazovat vztahy kdekoliv byla. Nasbírala tak mnoho zkušeností a naučila se dobře znát lidské radosti a starosti. Její zájem vycházel mimo jiné z hezkého osobnostního rysu – z laskavosti. 

Jedna s nejdůležitějších složek k úspěšnému soužití v našem životě je spojení s jinými lidskými bytostmi a umění, jak s nimi navazovat dobré vztahy a jak s ostatními vycházet. Dobrý vztah s náhodným člověkem, kterého potkáme na našich denních cestách, nám pomůže cítit se zdravější, šťastnější a spokojenější i ve vlastním životě.  

Mluvím z vlastní zkušenosti. Vyzkoušela jsme si to v různých zemích a kulturách, které byly často velice rozdílné. Došla jsem k názoru, že i maličkost, jako je úsměv a pozdrav, je jako most k lepším vztahům i k nečekanému přátelství. Sama sobě jsem si tak dala výzvu, že kdykoli se mi naskytne příležitost, budu se snažit navázat kontakt, a tak způsobit pozitivní reakci, která se pak ideálně předá ještě dále. Můj cíl je propojit se alespoň s třemi lidmi denně.  

Tady je jednoduchý příklad o provozu na silnici. Stačí jen laskavost, jako je dát přednost druhému řidiči, nebo chodci. Drobnost, která nic nestojí, ale její dopad – pocit laskavosti a štědrosti – vás bude provázet po zbytek dne.  

Když jdeme do obchodu, na poštu, na úřad, vždy máme příležitost během pár sekund, malou laskavostí, zásadně změnit den sami sobě i ostatním. Máme možnost potěšit, uklidnit, vcítit se a naslouchat bez velké námahy a přitom s velkými důsledky 

Vidíme cizince na ulici, jak hledají v mapě̌, zastavme se – je to minutka, poraďte jim a popřejte krásný pobyt v naší zemi. Matka nastupující do tramvaje s kočárkem, pomozte jí, popřejte jí hezký den. Strčili jsme do někoho omylem, omluvme se. Buďme slušní na ty, kteří nás obsluhují. Snažme se nenadávat, neustále si nestěžovat, být negativní, mračit se celý den a hádat se se sousedem. Snažme se urovnat špatné vztahy, které máme v našem životě. Vůbec nechci říkat, že musíme být kamarádi s každým, s nímž se potkáme, ale v každém případě̌ se můžeme chovat slušně. Je to lepší pro naše zdraví!  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama