Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nenávist se stupňuje. V Polsku vznikají „LGBT-free“ místa

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/31.7.2019
Je snad vytlačování gayů a leseb projevem „tolerance“? 

Žijeme ve 21. století a LGBT lidé jsou součástí naší společnosti. Zdánlivě samozřejmé tvrzení, které ale neplatí v sousedním Polsku. Tamní LGBT komunita je dlouhodobě vystavena projevům nenávisti a obviňována z toho, že je „hrozbou polského národa“. Konzervativní deník Gazeta Polska dokonce přišel s myšlenkou, že spolu s příštím vydání, které vychází 24. července, bude distribuovat také samolepky „Strefa wolna od LGBT“, tedy místo bez LGBT osob. Podle šéfredaktora listu Tomasze Sakiewicze se ovšem nejedná o projev nenávisti, protože „Poláci milují svobodu a toleranci po staletí“.

Tato aktivita vyvolala velkou pozornost jak přímo v Polsku, tak v zahraničí. Píše o ní i britská BBC News, která cituje americkou velvyslankyni v zemi Georgette Mosbacher: „Jsem zklamaná a znepokojená tím, že některé skupiny používají nálepky na podporu nesnášenlivosti a nenávisti. Respektujeme svobodu projevu, ale musíme se postavit na obranu hodnot, jakou jsou tolerance a diverzita.“ Šéfredaktor deníku Gazeta Polska je ale přesvědčený o tom, že „podpora gay hnutí nikoho víc tolerantním neudělá“.

Proti jeho činům se postavil náměstek primátora Varšavy Paweł Rabiej, který se rozhodl obrátit na státní zastupitelství: „Němečtí fašisté vytvořili zóny bez Židů. Jak vidíte, tato tradice našla oddané následovníky, tentokrát v Polsku,“ uvedl s tím, že nyní se tak děje „pod deštníkem“ vládnoucí strany Právo a spravedlnost a představitelů tamní katolické církve. Příkladem je nedávný pochod hrdosti v Białystoku, kde na účastníky házeli dělobuchy a kamení. Podle předsedy strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského podpora práv LGBT komunity znamená „ohrožení tradičních hodnot“ a „hrozbu polskému národu“. V zemi tak není legální ani uzavírání registrovaného partnerství, neexistuje sexuální výchova ve školách a informace o těchto tématech jsou považovány za „nebezpečné“ pro polskou společnost.

Čtěte také:
Můžete dostat rakovinu děložního čípku z lesbického sexu?
Kdo je nejvíc LGBT-friendly zaměstnavatel?
Být transgender už není duševní nemoc. Oficiálně.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole