Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

NENÁPADNÁ NOMOFOBIE: Možná ji máte a ani o tom nevíte!

Text: ALŽBĚTA DYTRYCHOVÁ, Foto: Unsplash/8.10.2019
NoMoFobie = No Mobil Fobie

Dokážete si představit, že byste ráno odešli do práce a zapomněli doma mobil? Pokud ve vás tato myšlenka vzbuzuje panickou hrůzu, pak pravděpodobně trpíte nomofobii. Na první pohled může nomofobie působit úsměvně, ale pravdou zůstává, že ji alespoň jednou za život zažil snad každý z nás. Strach z nedostatku mobilního signálu, nebo třeba ztráty mobilu, jde ruku v ruce s tím, že současná společnost od nás očekává 100% přítomnost na mobilu. V případě, že se tak nestane, dostaneme vynadáno nejen od šéfa (Proč jste si sakra nepřečetla ten mail dřív?), ale třeba i od kamarádky (Proč mi neodpovídáš na zprávy?). Tento přístup veřejnosti je doslova živnou půdičkou pro nomofobii, která útočí nejen na dospělé, ale především na děti.

Dovolená bez wifi? Hotové sci-fi
Mezi nejčastější situaci, kdy se nomofibie může projevit, řadíme letní dovolenou. Možná jste na vlastní kůži pocítili, že hotelové rezorty nebo třeba lesní chatky nemusí pokaždé disponovat funkční wifi či parádním mobilním signálem. V takových chvílích se u lidí s nomofobií projeví nervozita, která může vyústit v úzkostný stav. Podle webu PsychiatryAdvisor se mezi další symptomy řadí zvýšený srdeční rytmus, nevolnost, třes, závratě, deprese, nepohodlí, strach a panika. Zároveň mnoho odborníků řeší, zda vůbec jde o fobii, nebo se spíše jedná o úzkostnou poruchu nebo závislost.

Pomůže terapie i vlastní přístup
Pokud už nechcete být nadále pod nadvládou svého mobilu, měli byste problém začít urychleně řešit. Ve vážnějších případech se nabízí konzultace s psychologem, který může navrhnout kognitivní behaviorální terapii nebo léčbu závislosti. Zároveň nic nebrání tomu, abyste na své nomofobii začali pracovat vy sami. Stáhněte si do svého chytrého mobilu aplikaci, která vám bude měřit čas strávený na mobilu. Tento čas se snažte postupně snižovat, až docílíte přijatelného čísla. Skvělými pomocníky jsou také časovače, které vám po uplynutí nastavené doby vypnou danou aplikaci. Doporučujeme všem, kteří tráví dny i noci u sledování Instagramu nebo Youtube! V neposlední řadě nic nebrání tomu, abyste zavedli offline dny, případně offline víkendy. V pátek večer vypněte svůj mobil a zapněte ho až v pondělí ráno! Zdá se vám to příliš drsné? Uvidíte, že si rychle zvyknete a váš víkend se promění v jeden velký radostný zážitek.

Napsáno pro magazín Marianne

Čtěte také:
Způsobují mobily promiskuitu?
Vsadíme se, že máte tento syndrom a ani o tom nevíte!
Zvedněte ruku, pokud byste věřila antikoncepční aplikaci...

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole