Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nemáš děti? Tak plať!

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/7.7.2019
Bezdětnost není vždy dobrovolná volba, ale i kdyby, tak proč by za ní měly být ženy trestány? Rodit děti není naše povinnost.

S těžko uvěřitelným návrhem přišla vládnoucí polská strana Právo a Spravedlnost (PiS). Podle ní by se země, která se potýká se stárnutím obyvatelstva a nedostatku pracovních sil, měla s poklesem porodnosti vyrovnat také tím, že bude bezdětné „motivovat“ k rození dětí pomocí zvláštní daně. Tu by měli platit všichni bezdětní, tedy asi sedm milionů Polek a Poláků.

Značně konzervativní vláda, která se tváří, že podporuje polské rodiny, tak ale ve skutečnosti škodí obyvatelům vlastní země. „Mohou nastat problémy se zavedení této daně pro bezdětné, zejména pokud se jedná o osoby, které navzdory svému snažení nemohou mít děti. Taková daň by pro ně znamenala další trauma,“ uvedl pro deník Rzeczpospolita politolog Maciej Duszczyk, který působí na Varšavské univerzitě. „Můžeme si představit osvobození těchto lidí z placení této daně, ale to by znamenalo provádět povinné gynekologické vyšetření, což je naprosto nepřijatelné,“ dodal s tím, že není odpůrcem opatření na podporu porodnosti, ale ne za cenu trestání bezdětných.

Za vyloženě nesmyslné považuje zavedení speciální daně pro bezdětné polský týdeník Newsweek: „Problém je, že zavedení této daně nedává žádnou garanci, že dojde ke zvýšení porodnosti.“ Navíc určitá finanční forma diskriminace v Polsku už existuje, protože bezdětní lidé v zemi musí platit vyšší sociální pojištění a také odvádí vyšší daně než rodiče. Současná vláda však oznámila, že konkrétní podobu návrh na zavedení daně pro bezdětné, získá až po podzimních parlamentních volbách. Je tak možné, že si nechce rozhněvat mladé voliče a raději vyčkává, i když to není poprvé, co se tak to snaží „podpořit“ polské rodiny.

Čtěte také:
10 celebrit, které se rozhodly nemít děti
Nejšťastnější jsou single a bezdětné ženy. Proč?
Dokáže se muž uživit jen tím, že daruje sperma?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama