Přejít k hlavnímu obsahu

Nejšťastnější jsou single a bezdětné ženy. Proč?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/4.6.2019
Jestli jste muž a chcete být šťastný, ožeňte se. Jestli jste žena, nedělejte to, radí uznávaný expert na lidské štěstí.

Vůbec nejšťastnější skupinou obyvatelstva jsou single a bezdětné ženy, tvrdí profesor Paul Dolan, který se věnuje lidskému štěstí a působí na britské London School of Economics. Svým přístupem tak bourá zažitý stereotyp, že žena pro své naplnění potřebuje manželství a rodinu. Na jeho překvapivé názory upozornil britský deník The Independent.

Podle něj je velký rozdíl, jak na celkovou životní spokojenost, dopadá manželství u mužů a jak u žen. Zatímco muži z uzavření sňatku profitují, protože se podle profesora Dolana „zklidní“, u žen je to jinak. „Nejzdravější a nejspokojenější skupinou populace jsou ženy, které se nikdy neprovdaly a neměly děti,“ prohlásil vědec, který mužům radí, aby se oženili, ale ženám říká, ať to nedělají. Mimo jiné kvůli tomu, že vdané ženy středního věku mají oproti svým vrstevnicím více duševních i tělesných obtíží než jejich neprovdané vrstevnice.

I když statistiky, se kterými profesor Dolan pracuje, ukazují, že zůstat single a nemít dětí nemusí být vůbec špatná volba, ne vždy se takové ženy setkávají s pochopením okolí. Právě společenské stigma pak může být příčinou toho, proč se některé single ženy cítí nešťastné. Profesor Dolan to však vidí jinak a říká, že je nesmysl naslouchat hlasům, že když jste třeba ve čtyřiceti svobodná a bezdětná, máte čekat na muže, který přijde a všechno změní. Naopak, může se stát, že potkáte někoho, se kterým vám bude ještě hůř. Špatný muž je tak vždy špatná volba.

Čtěte také:
Věčně single aneb proč ten pravý pořád nepřichází?
I muži mají své biologické hodiny. Pozor na otce starší 35 let
10 varovných signálů, že jste ve vztahu se špatným člověkem

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole