Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nejlepší kamarádky. Jsou na chlapy. S nikým nechodí. A mají spolu dítě.

Foto: Getty images/24.2.2020
Chcete dítě. Nechcete do toho ale jít sama. Co uděláte? Pro rostoucí počet žen je odpovědí začít vychovávat dítě s nejlepší kamarádkou.

První dítě Sarah a Kae překročilo práh jejich domu v jižním Ontariu ve věku pouhých čtyř dnů. Poté co se zaregistrovaly jako pěstounští rodiče, jim jednou zavolali, že jisté miminko potřebuje domov. Chtějí tu holčičku, nebo ne? O několik dní později dorazila sociální pracovnice s kojencem a hnědým papírovým sáčkem plným náležitostí, jako jsou plenky. A poté s širokým úsměvem, který jim měl dodat sebedůvěru, jednoduše odešla. Sarah a Kae obrátily pozornost k holčičce, která ležela na koberci uprostřed jejich obýváku. Sarah a Kae netvoří pár. Jsou to nejlepší kamarádky, které se rozhodly společně vychovávat své děti v jednom domě. Je jim oběma lehce po třicítce a seznámily se před patnácti lety jako studentky prvního ročníku, které se dělily o pokoj na koleji. Od té doby žijí společně. Procestovaly Evropu a pořídily si dohromady psa. Když jsou pohromadě, jejich hovor přerušují záchvaty smíchu a je snadné si představit, jak na koleji proklábosily nejednu noc. Před několika lety získaly obě ženy, které jsou heterosexuální, pocit, že je jejich křesťanská víra vyzývá, aby pomohly ostatním. Napadlo je, že by mohly svůj domov otevřít dětem. Sarah provozovala školku, Kae pracuje ve zdravotnictví, se psem to šlo jako na drátku, takže si byly jisté, že pěstounství dokážou zvládnout. Když si vzaly do péče první miminko, holčičku, dnes už batole, zjistily, že její nevlastní sourozenec-novorozeně také potřebuje domov, a proto se ujaly i jeho. Brzy si obě přítelkyně svůj život bez dětí už nedokázaly představit. Sarah a Kae proto požádaly o adopci a na konci roku 2018 jim kanadský soud udělil coby platonickým partnerkám stejná práva, a osvojení tak už nic nestálo v cestě. „Staly jsme se rodinou,“ říká Sarah.

Míra sňatků v USA klesla. 42 % dospělých Američanů nyní žije bez manžela či manželky nebo partnera; u dospělých do 35 let se tento počet zvyšuje na 61 %. Podle údajů z roku 2017, které shromáždilo výzkumné středisko Pew Research Center, 21 % dětí v USA (neboli jedno z pěti) žije nyní pouze s matkou, oproti 12 % z roku 1968. Zpráva z Pew také zjistila, že 65 % amerických dětí žije se dvěma sezdanými rodiči, oproti 85 % z roku 1968. Existuje hluboce zakořeněný mýtus, že ženy, jež odkládají porod, jsou kariéristky, které se více zajímají o šplhání po firemním žebříčku, než aby měnily plenky plačícímu dítěti.

Celý článek si přečtete v březnové Marie Claire, kterou právě teď najdete na stáncích. 

Čtěte také: Co je to "THE DREAM GAP PROJECT"?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole