Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nechce se vám vstávat? Možná trpíte touto chorobou 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Unsplash/10.6.2019
Všichni známe ten pocit... Je chladné ráno, venku prší a čím je víkend dál, tím je těžší přesvědčit své tělo, aby se zvedlo z vyhřátých peřin... 

Není důležité kolik hodin denně spíte, v kolik jdete spát nebo na jakou hodinu si nastavíte budíka, někdy je prostě nemožné udělat ten první krok vstříc studené podlaze a vstát. Ano, může za tím být samozřejmě jen lenost, pohodlnost, nebo prostě nejste ranní člověk (a tak tomu i ve většině případů je), ale také můžete trpět jednou z těchto nemocí a ani o tom nevíte. Slyšeli jste někdy o dysanii nebo o clinomanii 

Dysania je psychologický stav, obvykle způsobený duševními problémy jako jsou deprese či úzkosti, při kterém je postižený neschopný vstát z postele. A nemluvíme tu teď o klasickém stavu “ještě pět minut”, který prožíváme všichni každé pondělí. Takový pacient je “upoutaný na lůžko” někdy i dlouhé dny. Clinomania popisuje jedince v podobné situaci. Ten také není schopný vstát, ale navíc trpí obsedantní touhou si lehnout, pokud se mu povede se z postele dostat.  

Tyto nemoci ještě sice nejsou medicínsky uznány, ale lidé, kteří jimi trpí jsou více než ochotni ukázat světu, že jde o skutečnou a velmi nepříjemnou diagnózu. A jak tedy poznáte, zda jste naprosto v pořádku a jen byste si měli dát život dohromady a naopak? Odborníci doporučují napsat na papír pár slov, které máte spojené s ranním vstáváním. Pokud napíšete něco jako “obtížné”, “frustrující” nebo “náročné” jste v pohodě. Zatímco jestliže vám přijdou na mysl spíše slova jako “stresující”, “úzkostné”, “vyčerpávající” nebo “ochromující” je zde malá šance, že by mohlo jít i o něco vážnějšího a měli byste vyhledat pomoc lékaře.  

Čtěte také:
Nejúčinnější antistresový lék je odpočinek, doporučuje psycholožka
Máte problém usnout? Zkuste tuto techniku dýchání a sledujte, co se stane
ODBORNÍCI RADÍ: Jak na kocovinu

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama