Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

NATALIE PORTMAN: „Každá žena by se měla cítit bezpečně“

Text: Fabrice Gaignault, Foto: Getty images/17.4.2019
Ačkoli tato herečka na plátně působí velkolepě, ve skutečnosti je tichá a introvertní. Neváhá se však  zapojit do boje, který považuje za nutný. Proto si nejen o postavení žen ve společnosti povídala s francouzskou Marie Claire.

Je proslulá tím, že otevřeně říká, co si myslí, a že její slova mají váhu. Možná si vzpomenete na její výstup na počátku hnutí #MeToo, kde upřímně a trpělivě popisovala, čemu jsou ženy ve filmovém průmyslu nuceny čelit. Se svým mužem, francouzským choreografem Benjaminem Millepiedem, má izraelsko-americká herečka syna Alepha a dceru Amalii. Zbožňuje literaturu, je přesvědčenou liberálkou (v americkém smyslu, což znamená, že volí doleva) a zajímá se o potíže menšin i o problém devastace naší planety.

Při osobním setkání je Natalie Portman zvláštně ostražitá, což umocňuje značná střídmost v citech – k rozhovoru proto přistupuje opatrně. Je to také projev její profesionality, s níž se podrobuje pravidlům panujícím v Hollywoodu. Když však nabude důvěru, rozpovídá se. Dnešního rána je inspirátorka Dior Parfum v rozlehlém domě ze skla a betonu v kopcích Los Angeles soustředěná a v docela dobré náladě. Herečka, kterou nyní můžeme na plátnech ve filmu Vox Lux sledovat jako rockovou hvězdu prožívající trýznivé dospívání, vzpomíná na své začátky a na matčiny rady. A mluví také o tom, jaká je dnes: citlivá a diskrétní.

Jaké typy rolí vás zajímají nejvíc?
Pořád se to mění. V tuto chvíli dávám přednost rolím, které jsou pravým opakem mě samotné. Hrála jsem popovou hvězdu (právě ve snímku Vox Lux, který do českých kin vstoupil 2. března, pozn. red.) i astronautku (v dramatu Noaha Hawleyho Lucy in the Sky), což jsou povolání, o kterých jsem jako dvanáctiletá snila, ale k tomu, co dělám teď, mají velice daleko. (Smích.) Jako všechny holky jsem si ráda prozpěvovala a tancovala u písniček od Madonny.

Když jste byla malá, vesmír vás fascinoval natolik, že jste chtěla být astronautkou?
Ano, dobývání vesmíru je úžasné. Když člověk dosáhne takových úspěchů, nic není nemožné. Přináší to obrovskou naději a spoustu snů. Vesmír nám také ukazuje měřítko... a vrací nás zpátky na zem.

Přivedl vás ten film k mystice?
To moc ne. Hlavně bych řekla, že mě utvrdil v myšlence, že jsme součástí jediného světa, který by měl být jednotný. Říkám si, že při pohledu na Zemi z vesmíru člověk cítí pokoru.

Astronauti bývají často sami. Jste o samotě ráda vy sama?
Ano, moc. Jsem totiž jedináček a odjakživa potřebuji sem tam trávit čas sama. Nápady dostávám, když jsem o samotě. To se bohužel stává skutečně málokdy.

Celý článek si přečtete v květnové Marie Claire, kterou teď najdete na stáncích.  

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole