Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nastává čas se vypnout (a přestat plánovat)

Text: Markéta Kaclová, Foto: Markéta Kaclová/22.12.2018
Neumíte si představit Vánoce bez adrenalinu v nákupních centrech? Pečení, kocourem stokrát poražený stromek a návštěvy u přátel jsou vánočními nezbytnostmi pro Markétu Kaclovou (40), Account Director v agentuře AC&C Public Relations.

Někdy se za to stydím, ale u nás doma často praktikuji návyky z práce. Nakonec, projektové řízení určitě vymyslely velitelky domácností! Už od listopadu vybírám a nakupuji dárky. Píšu si je do tabulky (sdílené v cloudu, kdyby se náhodou chtěl ještě někdo zapojit). Nakupuju co možná nejvíc online a nechávám vozit na firemní recepci. Ušetřím tak cesty na poštu.

Bohužel, jako klasická pražská čtyřčlenná rodina se nevyhneme velkým nákupům. Poslední nákup objednáváme online a poslední rok mi kamarádka prozradila fintu. Chce to pár dní předem udělat základní nákup a pohlídat si poslední chvíli, kdy lze do nákupu přihazovat, pak ráno klidně u snídaně naklikáte poslední položky.

Všichni za jednoho
Protože sama mám z Vánoc nejraději právě ty přípravy, pečeme, zdobíme a vyrábíme celý advent. Jsem vděčná za své dvě dcerušky, díky kterým mohu realizovat i své dětské sny o vyzdobené, zářivé, perníčky provoněné domácnosti. Holky s radostí i velkou dávkou šikovnosti vykrajují, zdobí, vyrábějí a teď už i balí dárečky. Do toho pravého kýče už chybí už jen zpívání koled, ale přiznávám, že se pokaždé sekneme u první sloky.

Čas se vypnout (a přestat plánovat)
Zapomeňte na diář! Obvykle máme volné dny naplánované do poslední hodiny, o Vánocích se ale projektovému řízení vyhneme (slibuju!).

Jen krátká návštěva potěší, tím se zkoušíme řídit. Povinné návštěvy jen na otočku a v případě těch rodinných je určitě taktické se vyhnout alkoholu. A jakákoli návštěva končí ve chvíli, kdy děti začnou zlobit.

Vytváříme „clustery“, a tak společné známé nebo sousedy pozveme najednou, ušetříme tím spoustu času a je to mnohem větší zábava.

Jedna denně. Spoustu přátel máme šanci vidět opravdu jen jednou ročně, ale i v tomto případě se snažíme z návštěvy na návštěvu nepřejíždět.

Nepřežírat, neožírat se a hýbat se. Co máme kocoury a děti, nemáme žádné jídlo na výstavce. Důvod je jasný, ale zároveň to zabrání bezmyšlenkovitému zobání a hádanicím o oběd a večeři s dětmi. Naopak nezapomínejte pít, co nejvíc a nejlépe vodu nebo čaje. Nejen že nebudete mít výčitky z nabraných kil, ale o to větší chuť budeme mít na „velké“ jídlo.

Držte denní režim. Jste sice „jenom“ doma, ale z domova jsem si přinesla zásadu, že za dámu jsme my dámy pořád. Vyčistit zuby, aspoň culík a převléknout z pyžama se zvládnout musí.

Režim letadlo!
Výhoda svátků je v tom, že se celá republika hodně zpomalí. Nemluvím teď o dohledech elektráren. V běžných firmách je ale minimum lidí, všechna práce je vlastně hotová, takže ten telefon aspoň ztlumte.

Víte, že si můžete vypnout synchronizaci emailů v mobilu? Jděte do nastavení, pokud máte výčitky, nastavte automatickou odpověď, anebo se do mejlu podívejte každý den večer. Můj oblíbený režim je letadlo, kdy mohou/nemusí chodit e-maily, ale nikdo se mi nedovolá.

Pochybuju, že zvládnete tolik dní bez internetu, ale zkuste děti zabavit jinak. Povídejte si, uvařte spolu, zapojte je do příprav, vyrazte na procházku. A bobříka offlinistu si dejte i vy!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama