Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Nákup šperků přes internet: Jak nekoupit zajíce v pytli a na co si dát pozor?

Foto: Pexels, prsteny.cz/9.2.2019
Pokukujete na internetu po novém šperku, ať už blyštivém náhrdelníku či zlatých náušnicích, a láká vás jeho nízká cena? Pak byste měli vědět, že ne vždy se nákup šperků na internetu vyplatí. Přečtěte si, jak bezpečně kupovat šperky online a na co si dát pozor. 

Výrobce vs. přeprodej
Není prodejce šperků jako prodejce šperků. Někteří čeští online prodejci své šperky pouze přeprodávají (například od asijských dodavatelů apod.), ačkoliv tvrdí, že si vše vyrábí sami ve svých dílnách. To většinou na první pohled nepoznáte, signálem však může být obzvláště široký sortiment a absence kamenných prodejen. Naopak pokud se e-shop chlubí svými vlastními fotkami či videi přímo z dílen, bude se pravděpodobně jednat o kvalitní český výrobek.

Certifikáty diamantů
Diamanty na internetu seženete velmi často mnohem levněji, jelikož cena diamantu zakoupeného ve zlatnictví zahrnuje také nájem prostoru a další náklady na provoz prodejny, které v případě internetu odpadají. Diamantový šperk si přes internet kupte jen v případě, že vám k němu zlatnictví poskytne příslušný diamantový certifikát pravosti. Ten garantuje kvalitu diamantu, tedy čistotu, barvu a brus kamene. Pokud se jedná o větší briliant (nad 0,30 ct), měli byste k němu dostat rovněž mezinárodní certifikát renomovaných gemologických laboratoří GIA (Gemologi Institute of America), HRD (Antwerp World Diamond Centre) či IGI (International Gemological Institute).

Tip: Pokud si však chcete být opravdu jistí, že za nemalé peníze opravdu dostanete to, co prodejce slibuje, návštěvě zlatnictví se nevyhnete. Ve zlatnictví totiž máte právo na to, podívat se na diamant pod klenotnickou lupou a ověřit si jeho čistotu. Čím méně inkluzí (nečistot) na diamantu uvidíte, tím je kvalitnější.

Puncovní úřad
Renomované zlatnictví rovněž poznáte podle toho, že je přihlášeno na puncovním úřadě. Stejně tak by měl být každý šperk tohoto zlatnictví opatřen puncovní značkou, kterou mu pod přísnými podmínkami udělí právě puncovní úřad. Tato značka dokazuje ryzost šperku. Pokud o těchto záležitostech nemá zlatník na e-shopu ani zmínku, raději se nákupu v něm vyhnete.

Kouzlo kamenných prodejen
Kupujete-li si dražší šperk, pak je určitě výhodou, pokud si jej prohlédnete osobně a dozvíte se o jeho původu či materiálu více. Když si zadáte do vyhledávače například: Zlatnictví Praha, vyjede vám spousta zlatnictví, které mají jak kamennou pobočku, tak i e-shop, takže vám nic nebrání v tom si šperk reálně „osahat“ a finální nákup udělat přes internet.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama