Přejít k hlavnímu obsahu

Mužům patří polovina domácích prací. Kdy s nimi začnou?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/5.7.2019
Moderní muži prý zvládnout přijmout svůj díl zodpovědnosti. Tak proč to ještě neudělali?

Je to více než padesát let, co feminismus přišel s myšlenkou, že by si ženy a muži měli být rovni také v tom, jak se starají o děti a domácnost. Jenže tato rovnost stále nenastala, píše britský deník The Guardian. Pořád jsou to ženy, na jejíchž ramenou leží větší díl zodpovědnosti za domácí práce, péči o děti, ale i stárnoucí členy rodiny.

„Představte si, že by ženy přestaly dělat domácí práce. Nebo přesněji, začaly by s nimi zacházet jako muži a považovali je za volitelné,“ píše The Guardian a upozorňuje na to, že dlouhodobý stres a nedostatek vlastního volného času negativně ovlivňují kvalitu života žen. A nejde jen o celkový pocit „pohody“, ale i o zdraví. Výsledkem nekonečného kolotoče práce a rodina jsou zdravotní problémy. Jenže řešení se zdá v nedohledu. Pokud nejste dostatečně bohatá, že si můžete dovolit platit uklízečku nebo hospodyni, je zvládání obrovského množství zdánlivě drobných povinností na vás.

„Mnoho lidí si to nechce přiznat, ale to, co skutečně brání tomu, abychom dosáhli většího pokroku v oblasti rovnosti v domácích pracích, je odpor mužů,“ shrnuje deník. Řada mužů tak ignoruje skutečnost, že by i oni měli převzít svůj díl zodpovědnosti za společný život. Jenže „domácí práce“ jsou do značné míry neviditelné, odehrávají se v soukromí a společnost jim nepřikládá velký význam. Mnohdy navíc automaticky předpokládá, že „pro ženy je přirozené“ starat se o ostatní. Muži si mezitím zvykli na „naučenou bezmocnost“, a tak se na péči o domácnost a své blízké stále nepodílí rovným dílem. Proč by to také dělali, když jejich partnerky obstarají více práce?

Ale právě na nich zaleží, zda přijmou svůj díl zodpovědnosti. „Muži budou muset udělat lepší rozhodnutí. Budou muset vyvinout větší pocit zodpovědnosti a svědomí vůči ženám, se kterými žijí, a skutečně tyto své nové dovednosti používat. Muži potřebují vyměňovat více dětských plínek, umýt více nádobí, plánovat více schůzek a více utěšovat plačící děti. Musí se zvednout a obětovat něco ze svého volného času, aby to dokázali,“ dodává deník s tím, že ale jen část mužů bude ochotná toto udělat dobrovolně. Je pak na ženách, zda je dokáží k tomu donutit, třeba i tím, že začnou stávkovat a domácí práce nebudou vykonávat.

Čtěte také:
VAŘIT, NEBO NEVAŘIT: Jak vám pobyt v kuchyni změní život i vztah?
VÝZKUM, KTERÝ NÁS ROZČÍLIL: Jaká je ideální žena podle uživatelů porno stránek?
#PAYGAP: Jak se k němu staví slavné ženy?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole