Přejít k hlavnímu obsahu

Můžete dostat rakovinu děložního čípku z lesbického sexu?

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/8.7.2019
I ženy, které mají sex se ženami, mohou onemocnět rakovinou děložního čípku. Přesto si řada z nich myslí, že se jich toto riziko netýká a nechrání se.

Jakákoliv sexuální aktivita může vést k přenosu lidských papilomavirů (HPV), které vyvolávají rakovinu děložního čípku. Toto platí bez ohledu na to, jakého pohlaví je váš vybraný protějšek pro postelové hrátky. Na nebezpečný mýtus, že lesbický sex není nebezpečný, upozornila NHS England.

Podle této instituce dokonce jedna pětina žen, které mají sex se ženami, vynechávají pravidelné vyšetření děložního čípku v gynekologické ordinaci. Přitom každá sexuálně aktivní žena by na tyto prohlídky měla chodit jednou ročně. Bohužel celá pětina lesbických a bisexuálních žen ve Velké Británii si myslí, že jsou ve srovnání s heterosexuálními ženami rakovinou děložního čípku ohrožené méně, a tak se nemusí tohoto závažného onemocnění tolik obávat.

Podle údajů NHS dokonce 50 tisíc lesbických a bisexuálních žen nikdy neabsolvovalo vyšetření děložního čípku zaměřené na zachycení přednádorových a nádorových změn. „Řekněme si to jasně. Rakovina nikoho nediskriminuje,“ citoval zpravodajský portál BBC News lékaře Michaela Brady, poradce NHS England pro téma LGBT komunity. „Pokud máte děložní čípek, pak můžete dostat rakovinu děložního čípku, a je potřeba se chránit,“ dodal.

Čtěte také:
Přestane existovat rakovina děložního čípku?
ANTIKONCEPCE: Vaše plodnost, vaše rozhodnutí
LGBT nestačí, je tu LGBTQIAPK. Jak se v tom vyznat?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole