Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Může být bělení zubů černým uhlím nebezpečné?

Text: Anna Čmuchálková, Foto: Getty images/15.6.2019
Krásný chrup byl a bude vždy považován za atraktivní záležitost. Existuje mnoho procedur, jak si zuby vybělit. Pasty, gely, pásky, jedlá soda nebo v dnešní době populární aktivní uhlí... Žádný z těchto produktů však není zcela bez rizika. Jak je to s používáním černého uhlí? Může být dokonce nebezpečné?

Historie černého (či jinak zvaného aktivního či rostlinného) uhlí sahá až do starověkého Řecka. Již tehdy pomáhalo při onemocnění dásní a odstraňovalo skvrny na zubech. A jak dnes vzniká jemný prášek, který se dává do gelů a past? Spalováním dřeva či skořápek kokosových ořechů při vyšších teplotách.

V současnosti je aktivní uhlí prezentováno jako ideální přírodní složka pro péči o ústní hygienu. Mnoho zdrojů jak na českých tak zahraničních portálech píše, že pasty nebo gely vyrobené z této suroviny pomohou šetrně vybělit zuby a odstranit toxiny. Odborná studie zveřejněná 10. května 2019 v British Dental Journal však přišla na to, že uvedené vlastnosti nejsou podložené. „Pasta sice odstraní určité nečistoty z plaku, ale neobsahuje fluor, který chrání zuby. Nadměrné čištění oslabuje sklovinu, dráždí dásně a zuby jsou citlivější,” řekl stomatolog Dr. Greenwall-Cohen z Manchesterské Univerzity. „Stále více obchodů prodává zubní pasty na bázi černého uhlí a prášků. Veliká poptávka vznikla poté, co tento produkt začaly propagovat celebrity prostřednictvím svých sociálních sítí,” dodal.

Výzkumníci zdůrazňují, že je lepší držet se běžné bílé zubní pasty, jež má v sobě fluor. Dále poukazují na to, že neexistuje žádná skutečně bělicí pasta. „Nevěřte všemu, co někdo kladně vychválí na sociálních sítích. Každý, kdo má problémy s barvou svých zubů, by se měl obrátit na svého zubaře,” radí profesor Damien Walmsley z britské společnosti Dental Association.

Pokud si přejete mít krásné bílé zuby, bez toho, aniž by měly vámi nakoupené produkty negativní dopad na chrup, navštivte odborníka. Právě ten je schopen stanovit přesnou diagnózu a zahájit účinnou léčbu.

Čtěte také:
8 kroků, jak omezit cukr
Vyšetřování: Narostou vám prsa po zubní pastě?
Plastická operace nebo tortura? Podívejte se na počátky estetických zákroků

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole