Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Museum Kampa představilo výstavu fotografií proslulého umělce Helmuta Newtona

Foto: HELMUT NEWTON (1920-2004), Raquel Welch, Beverly Hills 1981, černobílá fotografie / gelatin silver print, Courtesy Kicken Berlin/9.7.2019
Retrospektivní výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashions and Fictions, kterou Museum Kampa pořádá ve spolupráci s galerií Kicken Berlin, představuje snímky legendárního, původem německého fotografa Helmuta Newtona. Navazuje tak na úspěšné výstavy Cecil Beaton: fotograf královen a Manolo Blahnik: The Art of Shoes. Z výstav s módní tématikou se tak pomalu, ale jistě stává příjemná letní tradice. Výstava potrvá do 28.10.

Spolupráce Newtona s Kicken Berlin spadá do začátku osmdesátých let dvacátého století. Právě tehdy začal její zakladatel Rudolf Kicken tvořit vlastní pozoruhodnou kolekci autorových děl, na výstavě doplněných také o fotografie zapůjčené od soukromých sběratelů. 

Kontroverze, erotika i preciznost
Během své téměř šedesátileté profesionální kariéry Helmut Newton bravurně ovládl estetiku inscenované fotografie, která se vyznačuje pečlivou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu. Proslavil se především svými fotografiemi pro časopis Vogue, pro jehož australskou, londýnskou a pařížskou redakci pracoval dlouhých 23 let.

Jemně oscilující mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou vyobrazoval modelky jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Význam a roli fotografie posunul směrem k obecnějším hodnotám a vyjádření a navždy tak změnil podobu módní fotografie. Kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. Známé jsou například portréty Karla Lagerfelda, Andyho Warhola, Sigourney Weaver nebo Palomy Picasso.

Kurátorky výstavy Annetta Kicken, galeristka, Ina Schmidt-Runke a Petra Helck také z Kicken Berlin, a Helena Musilová, šéfkurátorka Musea Kampa, se rozhodly výstavu doplnit o fotografie Newtonových fotografických předchůdců a vrstevníků, a soustředit se tak na širší kontext jeho děl. Výstava je rozdělena na tři sekce; v první z nich jsou mapovány Newtonovy inspirační zdroje, v druhé, hlavní a nejobsáhlejší části je představeno jeho nejsilnější období od roku 1950 až 2000; tato část obsahuje také práce Newtonových současníků – například Irvinga Penna nebo Richarda Avedona. Třetí část tvoří sekce České stopy, kde je možné vidět výběr z děl Tona Stana a Gabiny Fárové z přelomu 80. a 90. let. S nimi Newton v roce 1988 spolupracoval na vzniku několika fotografií v pražském Novém světě.

HELMUT NEWTON (1920-2004)
Woman Being Filmed, Paris 1980
černobílá fotografie / gelatin silver print
Courtesy Kicken Berlin

Součástí výstavy je i slavný film o Helmutu Newtonovi Frames from the Edge z roku 1989 režiséra Adriana Mabena. Na projektu Helmut Newton in Dialogue se jako zapůjčitelé významně podíleli Stiftung F. C. Gundlach, the Olbricht Collection, a soukromí sběratelé.

Podle šéfkurátorky Musea Kampa Heleny Musilové jsou jedním z highlightů výstavy oba autoportréty Helmuta Newtona, které hodně vypovídají o jeho přístupu k fotografování – jeden z nich byl využit i jako inspiraci pro celkové architektonické řešení výstavy. Návštěvníka určitě zaujme jeden ze snímků ze série Big Nudes, vystavený v Museu Kampa ve verzi v životní velikosti, mimo jiné také výběrem „nenewtonovské“ modelky.

„Je možné znát Newtonovy snímky z katalogů, ale až skutečné fotografie, původní zvětšeniny v různých souvislostech, v konfrontaci s dalšími autory výborně ukazují neuvěřitelnou promyšlenost, péči, rafinovanost, se kterou Newton k fotografování přistupoval. Objevila jsem řadu detailů, které jsem před tím vůbec neviděla. Při instalaci jsme se snažili podtrhnout právě ty aspekty Newtonových fotografií, které si pohrávají se vztahem mezi mužem a ženou, či jeho jedinečný přístup k fotografování celebrit,“ Helena Musilová, šéfkurátorka Musea Kampa.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama