Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Můj týden bez plastů. Jde to, ale...

Text: Jana Patočková, Foto: Shutterstock/28.9.2018
Musím sama sobě přiznat, že život bez toho, že si každý den dám colu z PET lahve nebo sušenky v sáčku vážne není žádná velká obět. Jen žiju v maličko rozmazleném světě. A já sama jsem maličko rozmazlená.

Nejsem z podstaty minimalista. Konzumuju, a to dost hojně. Jsem spíš součástí globálního problému než jeho řešením. Dětské ubrousky, potraviny, kosmetika, donáška jídla, to všechno se mě týká. I přes třídění odpadu a snahy o redukci nákupů nejsem ekologická aktivistka. K bezplastovému nastavení jsem měla nakročeno už předtím. Pet láhve si skoro nekupuji, většinu svého dospělého života si vystačím s kohoutkovou vodou, poměrně rychle jsem si taky zvykla na zpoplatněné igelitky, které si kupuju minimálně a dávám přednost taškám z papíru a nově svojí vlastní nákupní plátěnce. Odpad třídím vcelku poctivě. Den před začátkem týdne bez nakupování plastů jsem tedy šla spát bez pocitu jakékoli radikální změny

Supermarkety, nákupy a návyky
Zakopaný pes se objevil poměrně rychle. A to v podobě drobných (rozmazlených) návyků. Kupovat si snídani cestou do práce? Nebo kafe do ruky? Jedině do vlastní tašky, do papíru, ale hlavně ne nic do jednorázového kelímku. Ani ty papírové se totiž nedají recyklovat, bývají povoskované nebo potažené tenkou vrstvou plastu, aby vydržely nápor horkého nápoje. Na druhou stranu vlastní hrneček by měl být standardním vybavením všech kanceláří, a té mojí naštěstí je. Jídlo s sebou taky neobstojí, pokud nemáte vlastní nádobu, třeba klasický nerezový jídlonosič. A i s ním se může stát, že vám personál nemusí vyhovět. I přesto je dalším krokem přesně tohle: modifikovat drobné návyky, svatá trpělivost s vlastními zvyky a okolím a opatřit si arzenál pomocníků: láhev na vodu, krabičky na jídlo, plátěnou tašku nebo síťovku na nákup. A pro rozmazlené, jako já, třeb i kovová brčka.

Drobnosti a nezbytnosti
Dalším velkým tématem je kosmetika. Já jsem už před pár měsíci nahradila klasický zubní kartáček bambusovým. Vyloučit z běžného používání peelingy a zubní pasty s mikroplasty je snadné. Plastové tuby a kelímky jsou už větší oříšek. Na druhou stranu pro rozmazlenou holku z velkoměsta tu jsou stále alternativy, které jsou čím dál tím rozšířenější. I v běžném drogistickém řetězci si dnes můžete pořídit pleťové tonikum ve skle s rozprašovačem a místo tekutého mýdla si koupit kostku. Zubní pastu si můžete nechat navážit v bezobalovém obchodě, stejně jako cokoli dalšího, od luštěnin přes oříšky až po prací a mycí prostředky. Ty navíc můžete vyrobit sami doma. I s obyčejným octem a sodou můžete zahrát velké divadlo a jako bonus to u vás v koupelně nebude smrdět jako v ordinaci u zubaře. Spoustu zábavné kosmetiky do papíru, tedy „nahaté“, najdete v Lush. Mají třeba tuhý šampon, tuhý kondicionér, deodorant, dokonce pleťové sérum ve formě malé oblé kostičky nebo bomby do koupele. Důležitý je přece obsah, na formu si zvyknete, stejně jako si zvyknete ignorovat mikrotenové sáčky na zeleninu. A třeba takový univerzální kokosový olej se prodává ve skleničkách. Vidíte? Ještě stále netrpím.

Jedno menu bez plastů, prosím!
Jestli bylo něco, co mě donutilo řešit trochu víc, než obvykle můj denní režim, pak to byly nákupy jídla. Ne proto, že bych měla problém nosit všude s sebou nákupní tašku, ale prostě a jednoduše jsem se musela vzdát některých věcí, jako je mražená pizza v igelitu, nebo sýry v plastových vaničkách a pytlíčcích. Můj největší poznatek však byl, že i ve foodcourtu nákupního centra neumřete bez plastů hlady. Můj ultimátní life-hack byla nouzovka v podobě papírového sáčku na psí bobky, které jsou u odpadkových košů, na letní závitky z vietnamského bistra a meruňky z trhu, když zrovna nemáte nic jiného po ruce, posloužily dost dobře.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole