Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Módní návrhář Kenzó Takada zemřel na koronavirus ve věku 81 let 

Getty Images
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/4.10.2020
Takada byl prvním japonským designérem, který se prosadil na pařížské módní scéně a jeho oblečení se stalo kultem po celém světě.  
Reklama

Kenzó Takada zakladatel značky KENZO zemřel v neděli v Pařížské nemocnici. Prohrál boj s koronavirem. Oznámil to jeho tiskový mluvčí. 

Takada, který byl znám spíše pod svým křestním jménem, byl prvním módním návrhářem, který v sedmdesátých letech pronikl na exkluzivní evropskou módní scénu. Se svými prêt-à-porter designy, které byly specifické svou barevností a potisky květin a džungle, se naprosto odlišoval od klasického mainstreamu tehdejší doby. Jeho impérium se záhy rozšířilo i kosmetické produkty a parfémy. V době své smrti působil jako čestný prezident Asian Couture Federation. 

Takada se narodil v únoru roku 1939 v Himeji poblíž Osaky. Jeho rodiče zde provozovali hotel. Móda ho fascinovala již od malička, četl fashion magazíny svých sester a chodil na kurzy šití. V roce 1958 se po smrti svého otce zapsal na módní školu Bunka v Tokiu, kde byl jedním z prvním mužských studentů. Poté co absolvoval navrhoval oblečení pro jeden obchodní dům.  

Mladý Kenzó se zamiloval do francouzské módy - vzorem mu byl hlavně Yves Saint Laurent. Tuto lásku v něm vzbudil i jeden z učitelů na Bunka univerzitě, který byl trénován v Paříži. V roce 1965 tedy Takada nasedl na loď a přes Hongkong, Vietnam a Indii dorazil do MarselleJeho finální destinací byla samozřejmě Paříž, kde neznal absolutně nikoho. Z francouzštiny ovládal jen naprosté základy a neměl skoro žádné peníze... Přesto se rozhodl ve městě světel usadit. Možná i proto, že zde potkal svého partnera Xaviera de Castella, který v roce 1990 zemřel.  

“Když jsem v roce 1964 opustil Japonsko, čekal, jsem, že ve Francii zůstanu šest měsíců. Jsem šťastný, že tento 'pobyt' stále není u konce ani po padesáti letech,” řekl Takada FranceInfo v roce 2016.  

Japonský návrhář vyrobil svou první kolekci v malém butiku z levných látek, které koupil na trhu v MontmartrePozději otevřel svůj vlastní obchod na Place des Victoires. Jeho první pánská ready-to-wear kolekce vyšla v roce 1983 a první parfém se objevil na pultech v roce 1988.  

V roce 1993 Takada oznámil, že jeho módní dům odkoupilo LVMH, on sám odešel do důchodu a soustředil se na umělecké návrhy.  

Čtěte také: PAVLÍNA LOUŽENSKÁ: Jak se měří hype?

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama