Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Módní fair play

Foto: Unsplash/19.8.2019
Co je udržitelná móda? Prázdné zaklínadlo, nebo nová mise lidstva? Otevíráme téma, které už nelze dál opomíjet. Nabízíme upřímné shrnutí a definici budoucnosti.  

Móda je tak zlá, jak je krásná! Z čísel shromážděných redaktory deníku The Independent vyplývá, že prvenství ve znečišťování ovzduší naštěstí fashion průmysl nedrží. V případě mrhání světovými zásobami užitkové a pitné vody a jejich intoxikace ale postoupila na druhé místo, podobně jako se Bernard Arnault (první muž módy a šéf koncernu LVMH) posunul v žebříčku nejbohatších osobností planety. Každá sezona nás navíc stojí zhruba 92 milionů tun odpadu ročně a výsledky takového zacházení s přírodními zdroji a odpadem se dostavují rychleji a citelněji než kdy dřív.

Příkladem je osud Aralského jezera. Veškeré jeho přítoky se proměnily v zavlažovací systém kazašských bavlníkových plantáží, kde navíc dodnes funguje princip nucené práce, a tak dnes Aralské jezero neexistuje. Zkrátka vyschlo a ekologové se při definování této katastrofy nebojí ani srovnání s Černobylem. Zvednutý prst aktivistů byl nedávno k smíchu, dnes však vrhá stín na chování řetězců, a ty se brání kampaněmi. „Do roku 2020 budeme balit naše produkty do kompostovatelných materiálů“ nebo „Do roku 2025 budou všechny kolekce z recyklovaných materiálů“. Co měsíc, to příslib lepší budoucnosti. Znamená to snad, že když se jedna z vlajkových lodí společnosti Inditex, oblíbená Zara, která až dosud ve svých výrobních procesech naprosto ignorovala i ta nejzákladnější ekologická pravidla, rozhodne vyrábět oblečení z recyklovaných materiálů, tak jí můžeme věřit? Lze si s čistým svědomím koupit další bavlněné šaty? Tak snadno vykoupení nefunguje, bohužel. Jenže marketingové strategie nadnárodních koncernů podnikajících napříč kontinenty se nás snaží přesvědčit o opaku...

Celý článek si přečtěte v zářijové Marie Claire, kterou najdete právě teď na stáncích. 

Čtěte také:
Dost plýtvání: e-shopy postupně mění své návyky v balení produktů!
Způsobují vaše džíny ekologickou katastrofu?
Mluví o klimatických změnách, ale přiletěli soukromým letadlem! 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole