Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Vítězem soutěže Baťa Young Designer Challenge se stala Tereza Kanyzová. Její boty se budou prodávat po celém světě

Připravila: Nga Luongová, foto: Archiv Baťa/3.5.2018
Studentka Tereza Kanyzová vyhrála soutěž v rámci 2. ročníku Baťa Design Weekendu s názvem Young Designer Challenge, který se letos konal v Miláně.

Baťa Young Designers Challenge se konal letos prodruhé a účastnilo se ho jedenáct studentů: šest z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a pět z italské univerzity Politecnico Calzaturiero. Každý ze studentů měl za úkol vytvořit vlastní pár elegantních bot pod vedením návrhářky Liběny Rochové a výrobcem luxusní obuvi Kallisté. A aby nebyla výzva jednoduchá, bylo nutné zahrnout do svých návrhů krystalové elementy od české značky Preciosa. 

V sobotu 28. dubna v rámci Baťa Fashion Weekendu jsme se zúčastnili přehlídky kolekcí Baťa pro nadcházející sezónu a samozřejmě nesmělo chybět na programu vyhlášení českého a italského vítěze. Vše se konalo v prostorách milánského Palazzo Mezzanotte. Kdo zvítězil se svým párem bot? Pro Liběnu Rochovou, která stála na mole s obálkou, byli všichni zúčastnění studenti vítězi a my s ní plně souhlasíme. Letošním výhercem se však stala studentka Tereza Kanyzová z Ateliéru designu oděvu a obuvi a nyní se její boty budou prodávat po celém světě.

Váš model bot nese název ''amulet'', jaký byl váš zdroj inspirace?

Při navrhování bot jsem jsem se zaměřila na téma českého šperku. Zajímaly mě jak pravěké amulety tak současné objekty. Snažila jsem se vyzdvihnout moment docenění osobní hodnoty šperku nositelem a přenést to do struktury boty, která je velmi jednoduchá, ale díky použitým materiálům a zpracování jedinečná.  

V čem se liší tvorba oděvů a obuvi?

Navrhování obuvi mi přijde podobné jako vytváření výtvarného objektu nebo produktu, u kterého se více zaměřuji na perfektní tvarosloví a lépe se soustředím na nejmenší detaily. 

Co jste se naučila během této výzvy?

Celý průběh soutěže byl velkou zkušeností. Probíhaly nejen obvyklé výtvarné konzultace s paní Rochovou, ale i konzultace s marketingovým týmem Baťa a výzva byla limitována požadavky výroby. Poprvé jsem si vyzkoušela realizaci svého návrhu v továrně a prošla celým procesem obhájení si svého designu před porotou soutěže i veřejností. 

V milánské nákupní ulici via Dante se nachází butik Baťa, kde jsou nyní ve výloze vystavené vaše výherní boty. Jaké jste měla pocity, když jste je tam viděla?

Byl to skvělý pocit, který si ještě připomenu až budou boty k dostání i v Praze. Jedná se o můj první realizovaný návrh obuvi a jsem ráda, že se tak stalo pod záštitou Baťa a může si je tedy pořídit kdokoliv.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Aktuálně jsem na stáži u mladé návrhářky Faustine Steinmetz v Londýně a po návratu do školy mě čeká bakalářská práce, kterou bych ráda z části věnovala právě kolekci obuvi. 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole