Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ROZHOVOR: Lidové oblečení očima fotografky Petry Lajdové

Sonja Ćuková/7.4.2016

Petra Lajdová je velmi talentovaná slovenská fotografka, která se rozhodla pomocí své tvorby znovu vzkřísit slovenské lidové oblečení. MC vám přináší rozhovor, ve kterém se dozvíte, co pro Petru její práce znamená, kde čerpá inspiraci a co bylo cílem jejího aktuálního projektu.

 Kromě toho, že jste komerční a umělecká fotografka, často působíte také jako lektorka fotografie a ve své volné tvorbě se věnujete tématům, která ukazují ženskou krásu, portrétům a uměleckému aktu. Která z těchto oblastí vás baví nejvíce?

Dá se říct, že je to všechno propojené a vyvažování různých oblastí je obohacováním každé z nich i mě samotné. Umělecké fotografie a volná témata jsou pro mě sebevyjádřením a důležitým sebepoznáním. Komerční fotografie mi dává možnost myslet pro klienta strategicky i marketingově a spojit umělecké prvky a estetiku. Je to velmi kreativní oblast s pravidly, která mají svá pro a proti. Je zde zapotřebí mít schopnost naslouchat klientovi a porozumět mu. Dává mi to rozhled a možnost interakce s druhými během celé mé tvorby. A aby se celý kruh mojí práce nepřetušil, je důležité to předat i ostatním a vytvořit prostor pro nové věci. Pokud si mám vybrat, zda mám nejraději portrét, akt anebo ženskou krásu, tak bych řekla, že portrét krásy – úplně nahý, přirozený.

Nafotila jste nádherné slovenské lidové čepce a čelenky. Mohla byste našim čtenářkám přiblížit záměr tohoto projektu? 

Záměrem projektu bylo oslavit a vzdát úctu slovenskému tradičnímu umění. Chtěla jsem ukázat bohatost a různorodost na tak malém území, jakým je Slovensko – bohatou lidovou tvorbu, umění a krásnou estetiku. Cílem bylo pozdvihnout tento klenot kulturního dědictví tak, aby oslovil a přitáhl pozornost široké veřejnosti na Slovensku i v zahraničí. Hlavně pak těch, kteří možná ani netušili, jak je slovenské tradiční umění krásné. 

 Zkuste popsat svoji tvorbu v několika větách...

Krása, přirozenost, čistota, propojení světla, stínů, pohybu, tvarů a linií. Spojení tohoto všeho do jednoty, jejímž výsledkem je půvab všude a ve všem.  Snažím se vycházet z původního, neměnit radikálně a ukázat nový pohled. Jemnost, přitažlivost, ženskost, láska – bez toho, abysme se o ni závisle opírali. Tvorba, která ukazuje, že krása má v životě smysl je důležitá, ale šokuje, očišťuje a vyrovnává. Klíčovým slovem v mojí tvorbě je harmonie. Opět bych jednoduše řekla: nahý portrét krásy.

Jak jste se dostala k focení? Věděla jste odmalička, že se jednou chcete stát profesionální fotografkou?

Když jsem byla malá, chtěla jsem být klavíristkou, hrála jsem 10 let na klavír. Toužila jsem po tom umět malovat, nikdy mi to ale pořádně nešlo. S fotografováním jsem začala v době, kdy jsem žila v Praze (1999-2003). Bývalý přítel vlastnil zrcadlovku a když jsme jeli někam na výlet, chodila jsem za ním a jen tak ho fotila pro zábavu. Později jsem si koupila vlastní zrcadlovku a fotila jsem mnoho krajinek, portrétů, dokumentů a do focení jsem se zamilovala. Seznámila jsem se s několika umělci a fotografy, kteří mě podpořili v mém koníčku a motivovali mě, abych s focením nepřestávala a poskytli mi i příležitost na focení. Kamarádce jsem nafotila akty, byly to moje první akty, které pak kamarádka darovala svému příteli. Dveře k umělcům a portrétní fotografii mi později otevřel i Matěj Drlička, ředitel Viva Musica na Slovensku, který si mojí tvorby všiml. Dal mi i příležitost vystavit mojí soukromou a skromnou sbírku na jeho festivalu vážné hudby na Starém městě v Bratislavě. A potom to byly už další řetěžce referencí, zkušeností a moje velká touha a vůle. 

Máte nějaký sen, který byste si ráda splnila v rámci svého profesního života?

Mám jich hodně, respektive sním pořád. V podstatě mým každodenním sněním je mít možnost stále tvořit, inspirovat se a vystavovat. Mám svoji práci velmi ráda. 

Kdo je vaším idolem? Kdo vás inspiruje?

Výtvarné umění, architektura a příroda mě inspirují. Z fotografů nevím či je to idol, ale obdivuji a ráda se vždy podívám na fotografie Američana Richarda Avedona. Jeho portrétní a modní fotografie jsou něčím opravdu krásným – mají šarm, eleganci, jsou i zábavné a každá fotografie má svůj příběh.

 

Zde Vám přinášíme fotogalerii Petřiny tvorby, včetně několika fotografií k lidovému slovenskému oblečení...

ROZHOVOR: Lidové oblečení očima fotografky Petry Lajdové

 Foto: Petra Lajdová

Více o její tvorbě a lidovém oblečení najdete v tištěné MC, která je právě v prodeji!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole