Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Milujte párty plné blýskavých světel? Hlídejte si své smysly

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/14.6.2019
Koncerty, festivaly a večírky mají díky nim skvělou atmosféru. Jenže stroboskopy vysílající záblesky světel mohou být i velmi nebezpečné.
Reklama

Sezóna letních festivalů se blíží a s nimi i nezapomenutelné večery plné světelných efektů. Ale právě tyto světelné záblesky, kdy se ve vysoké intenzitě střídá světlo a tma, mohou být velmi nebezpečné. Zpravodajský portál BBC News upozornil na novou nizozemskou studii, která ukazuje na to, že světelné efekty, které se běžně používají na různých kulturních akcích, mohou vyvolat epileptické záchvaty u lidí, kteří o své epilepsii ještě neví a neléčí se. Osvětlení samo o sobě není příčinou epilepsie, ale v případě, kdy člověk má sklony k tomu, aby se u něj tato nemoc projevila, může být spouštějícím faktorem.

Studie mimo jiné uvádí případ dvacetiletého mladíka, který náhle zkolaboval během hudebního festivalu. V minulosti mu přitom epilepsie diagnostikována nebyla. Celkem se pak studie zaměřila na 400 tisíc návštěvníků hudebních festivalů a koncertů v Nizozemsku v roce 2015. Ukázalo se, že právě stroboskopická světla zvyšují riziko epileptických záchvatů, které se mohou objevit i u lidí, jenž se v minulosti s tímto neurologickým onemocněním neléčili. Zhruba 3 % všech epileptiků je navíc fotosenzitivních, což znamená, že se jejich potíže zhoršují, pokud jsou vystavení zábleskům světel třeba na koncertech a jiných akcích. Tito lidé by se pak podobným akcím měli zcela vyhýbat, nestát u pódia, neužívat žádné návykové látky a pokud se u nich začnou objevovat potíže, odejít z nepříjemného prostředí.

Čtěte také:
Nechce se vám vstávat? Možná trpíte touto chorobou
Pozor! Online reklamy teď cílí i na vaše emoce
10 varovných signálů, že jste ve vztahu se špatným člověkem

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama