Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MILAN SODOMA: Jsem přesvědčen, že ženské tělo je nejvyšší forma dokonalosti

Archiv
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/16.11.2020
Milan Sodoma je malíř a grafik, který se snaží skrze svojí tvorbu podporovat ženy a pomáhat jim nabírat sebevědomí. Milan maluje převážně ženské siluety, jeho tvorba je specifická v tom, že je velmi intuitivní a spontánní. Výsledkem je minimalistická silueta na bílém pozadí, jež se nejenže hodí do každého interiéru, ale také má sílu oslovovat širokou škálu žen, neboť se v jeho obrazech každá z nás může najít. Milan dlouhou dobu pracoval pouze s černou barvou na bílém pozadí, nově začal malovat s béžovou barvou, která působí vice jemně, žensky.
Reklama

Kde se zrodila myšlenka, že se budete malováním živit?
Malováním, nebo řekněme svou vlastní tvorbou, jsem se chtěl živit od mala. Ale jak už to tak v životě bývá, občas přijdou komplikace, člověk si musí něčím projít, poznat sám sebe, dozrát. A tak jsem se k plnohodnotné umělecké tvorbě dostal až kolem třicítky. Do té doby jsem se věnoval jiným výtvarným oborům, jako je grafický design či komerční ilustrace.

Milane, malujete a obdivujete ženy, považujete sám sebe za feministu?
Obecně – se škatulkami a nálepkami je to ošemetné. Každý si může pod stejným pojmem představovat něco jiného. Navíc nás podobné škatulky podvědomě nutí chovat se určitým způsobem. A tak se raději snažím spíš mluvit o tom, co dělám a jak to cítím. Nechci se nazývat feministou. A nakonec vlastně ani malířem. Chci se nazývat člověkem, který našel svou vášeň a radost v tvorbě a který cítí, jak je ženská energie důležitá. A kerého zneklidňuje, jak málo lidí si to uvědomuje.

Co podle vás ženy dělají špatně?
Myslím, že to není o tom, že by ženy dělaly něco špatně. Otázka by měla být, co děláme špatně jako lidé. A já se domnívám, že hlavní problém je v tom, že jsme odpojeni. Žijeme v nevědomí. Přestali jsme se považovat za součást přírody, součást jednoho velkého celku. Nerozumíme tomu, co se děje kolem nás a už vůbec né uvnitř nás samotných. Kdybychom byli vědomí a žili duchovně, bylo by nám jasné, že muži a ženy jsou odlišné protipóly jednoho celku a každý z nich má svou důležitost a váhu, své kvality a svou energii. A protože tvoříme jeden celek, štěstí i neštěstí jednoho přímo ovlivní i toho druhého. A pokud se nezaujatě dokážeme podívat na svět, ve kterém žijeme, musíme si přiznat, že náš svět je postavený na mužských principech a je ovládán mužskou energií. Ženská energie je v menšině. A tady platí jednoduché pravidlo. Cokoliv, co je nějakou dobu v nerovnováze, se po čase zhroutí. Co tedy ženy dělají špatně? Ženy, budťe ženami, inspirujte nás svou ženskostí, svou láskou, péči, intuicí a emocemi, vaší kreativitou. Teď je řada na vás, svět vás potřebuje.

Co na ženách nejvíce obdivujete?
Žena je pro mě zhmotnění lásky. Žena je láska. A láska je ta nejsilnější energie. Na té funguje celý vesmír.

Jak se liší ženská energie od mužské?
Už jsem to načal výše, rád to rozvedu. A prosím, berme to jako ukázkový příklad. Vše je samozřejmě složitější a propletenější, každý v sobě máme něco z obou energií. Mužská energie přináší do našeho světa racionálno, mužská energie ráda měří a počítá, dává si úkoly a ráda je plní. Má ráda, když si může na věci šáhnout. Potřebuje ke všemu důkazy, co nevidí, to neexistuje. Má ráda stabilitu. Ráda soupeří a překonává překážky. A často je zaměřena na jeden cíl. Ženská energie je v podstatě opak. Je to vše nehmotné a neuchopitelné. Ženská energie je pečující a empatická. Je intuitivní až jasnovidná. Je proměnlivá, každou chvíli má jinou náladu a emoci. Je cyklická, je kontextuální, dokáže si vše spojit se vším. A také nezapomeňme na kreativitu.

Co vás na ženských křivkách tak fascinuje?
Úplně všechno. Jsem přesvědčen, že ženské tělo je nejvyšší forma dokonalosti.

Hledáte svou tvorbou nějaký archetyp ženského těla či dokonalost?
Maluju intuitivně, nikdy nemyslím na konkrétní ženu. Přesto se jednotlivé kresby liší. Někdy mám pocit jako by si samy ty malby určovali, jak chtějí vypadat. Já bych to nazval, že maluju něco jako archetyp, esenci. Přenáším energii.

Namaloval jste někdy i svou ženu?
Je možné, že podvědomě maluji právě ji. Kdo ví. Nemaluju podle modelek ani předlohy, ale má žena můj život samozřejmě ovlivňuje a tak je možné, že v některých malbách je i něco z ní. Když nad tím přemýšlím, vždy když obraz dokončím, mám pocit, jakoby vznikla nějaká nová bytost, se svou vlastní povahou.

Plánujete výstavu?
Ano, to je přesné. Plánuju. Protože díky koronakrizi je to v podstatě neustále jen o plánování. Původně měla být výstava teď v listopadu, přesunul jsem ji ale na přelom března a dubna. Stačí mě sledovat na Instagramu, tam je možné se dozvědět vše důležité, co se zrovna děje.

Je nějaký obraz, který vám nejvíce utkvěl v paměti?
Myslím, že jeden jediný bych vybrat neuměl. Každý je unikát, každý vznikne jinak, v jiné energii, každý má svůj příběh. A mým jediným cílem je ty obrazy tvořit. Jak nejpřirozeněji dovedu. A pak je poslat dál.

Milan žije a působí v Praze, jeho tisky a originální obrazy můžete zakoupit na: milansodoma.cz 

 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama