Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

#METOO: Ženy v KLDR jsou tak často zneužívány, až to považují za normální!

Text: Jan Boublík, Foto: Unsplash/19.11.2018
Světová organizace Human Rights Watch vydala zprávu, z níž je patrné, že poměry v KLDR se nemění, ba naopak.

HRW postavila svou zprávu na průzkumu mezi 54 ženami, kterým se podařilo z izolované části Korejského poloostrova utéci. I po několika letech po útěku mají problém o vztazích, které v severokorejské společnosti mezi ženami a muži fungují, mluvit. HRW sice přiznává, že pracovala s příliš úzkým vzorkem, ale zároveň představitelé organizace dodávají, že to je jediný výsledek, jehož byli schopni za deset let dosáhnout a že reportovat o poměrech v tak izolované části světa je velmi obtížné.

Nicméně získaná svědectví mluví o otřesných návycích a zvyklostech. “Několikrát jsem byla obětí já. Když se na to cítí, vyzve vás jakýkoliv kolemjdoucí úředník nebo policista, ať ho následujete, někam třeba do prázdné místnosti. Co v tu chvíli můžete dělat? Pohlíží na nás jako na sexuální hračky. Děje se to tak často, že už si nikdo ani nemyslí, že je to problém. Ani si neuvědomujeme, že nás to rozhodilo. Ale jsme lidé a cítíme to. Takže někdy v noci zničehonic začneme plakat a nevíme proč.“ To je svědectví mladé Oh Jung-hee, obchodnice, která ze země uprchla v roce 2014. Není jediná. 

„Tento problém vládu neohrožuje,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel HRW Kenneth Roth. „A z toho důvodu je obzvlášť děsivé, že vláda nedělá nic, aby sexuálnímu zneužívání ze strany představitelů státní moci zabránila,“ dodává. Ženy, které podaly svědectví, vypověděly, že zneužívání a znásilňování se dopouštějí policisté, dozorci ve vězeních, a dokonce i úředníci, kteří dohlížejí na rostoucí soukromý trh. „Paradoxně je ohroženo mnoho žen, které hrají důležitou roli v uvolňování ekonomiky,“ upozorňuje Roth.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole