Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

#MENTORHER aneb děsí kampaň #MeToo muže?

Text. Ludmila Hamplová, Foto: Unsplash/21.8.2018
Kampaň #MeToo má nezamýšlené důsledky. Část mužů se cítí nepříjemně, pokud mají pracovat se ženami. Čeká nás snad profesní svět rozdělený podle pohlaví? 

Čistě teoreticky, smíšené pracovní týmy jsou produktivnější a mají lepší výsledky. Jenže, aby spolupráce fungovala, musí se všichni cítit dobře. A právě to pro část mužů začíná být problém. Zatímco ženy, které se setkaly na pracovišti se sexuálním obtěžováním, díky kampani #MeToo postupně ztrácí obavy o svých zkušenostech mluvit, pro některé muže má kampaň nezamýšlené důsledky. Cítí se nepříjemně, když mají v práci trávit čas se ženami.

Alespoň tak to vyplývá z výzkumu organizace LeanIn.org. V USA roste počet mužů, kteří se obávají pracovat se ženami. Nejde jen o společné večeře či služební cesty, řada z nich se ostýchá i tehdy, pokud se mají stát mentory. Jenže právě mentorství je klíčové pro osobní rozvoj a získání vyšších pozic. Navíc představa, že stačí na pracovišti od sebe muže a ženy oddělit, a tak problémy jednoduše zmizí, je dost naivní a hlavně diskriminační. Tak co teď?

Ven ze začarovaného kruhu
Zastavit spirálu, která by skutečně mohla (znovu) vést k izolaci žen na pracovním trhu, se rozhodla Sheryl Sandberg, výkonná ředitelka společnosti Facebook. Spustila iniciativu #MentorHer a okamžitě si získala pozornost úspěšných manažerů a generálních ředitelů velkých amerických společností, kteří se zavázali, že budou ve svých společnostech sloužit jako mentoři pro ženy. Přitom možnost získat pracovní kontakty s muži je pro ženskou kariéru klíčová. Pokud ve firmách stále stojí „zeď mezi pohlavími“, nemohou ženy navazovat cenné mentorské a přátelské vztahy s manažery muži. Ti však bez obav mentorují své mladší mužské kolegy, a tak se ženám cesta vzhůru uzavírá.

Tomu chce Sandberg zabránit, a proto se snaží podporovat vytvoření optimálního pracovního prostředí pro obě pohlaví. Je ale jisté, že to nebude právě snadné. Ještě před tím, než svět zasáhlo hnutí #MeToo, ukázal průzkum deníku The New York Times, že se 22 % mužů zdráhá sejít o samotě se svou ženskou kolegyní. Nyní však může být situace ještě horší. První krok už tato špičková manažerka a miliardářka v jedné osobě udělala, začala o problému mluvit, a tak k němu přitáhla pozornost. Dalším krokem je spolupráce samotných firem a rozvoj mentorských programů bez strachu na straně obou pohlaví. Jak ve svém článku pro americký magazín Forbes napsala Kim Elsser, autorka knihy Sex and The Office: Women, Men and The Sex Partition That ́s Diving The Workplace není možné mužům říkat, aby byli ve styku se ženami opatrní, a pak si stěžovat, že ženy zůstávají mimo, protože muži jsou opatrní až příliš. 

Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydání srpnové Marie Claire. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama